Aktualita Podpora občanům v podání daňového přiznání daně z nemovitých věcí

Podpora občanům v podání daňového přiznání daně z nemovitých věcí

Tereza Freidingerová

Finanční úřad připravil konzultační hodiny v Sušici a v Horažďovicích a infolinku pro občany ve věci podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Konzultace můžete využít

V Sušici (MÚ Sušice, nám. Svobody 138, zasedací místnost) ve dnech:
Úterý 16. 01. 2024 09.00 – 16.00 h
Čtvrtek 18. 01. 2024 09.00 – 16.00 h
Pátek 19. 01. 2024 09.00 – 14.00 h
Středa 24. 01. 2024 09.00 – 17.00 h
Pátek 26. 01. 2024 09.00 – 14.00 h

V Horažďovicích (MÚ Horažďovicie, Mírové nám. 1, zasedací místnost) ve dnech:
Středa 17. 01. 2024 09.00 – 17.00 h
Čtvrtek 18. 01. 2024 09.00 – 15.00 h
Pátek 19. 01. 2024 09.00 – 14.30 h
Úterý 23. 01. 2024 09.00 – 15.00 h
Čtvrtek 25. 01. 2024 09.00 – 15.00 h

Nebo na infolince 377 160 396, která bude v provozu od 2. do 31. ledna 2024 (po-čt od 8:00 do 17:00; pá od 8:00 do 14:00)   více viz přiložený leták

Aktualita Svatomartinské oslavy v Rabí: kreativní dílna, lampionový průvod i ohňová podívaná

Svatomartinské oslavy v Rabí: kreativní dílna, lampionový průvod i ohňová podívaná

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Svatého Martina v Rabí držíme od roku 2011, kdy tradici obnovil spolek ROSa. Vždy 11. listopadu vyrazí děti s rodiči na lampionový průvod. A protože cesta po Rabí byla moc krátká, a tedy rychlá, postupně se k průvodu přidával další program – nejdříve ohňostroj, později ohňová show. Letos svátek připadl na sobotu, a tak přibyla další novinka –  kreativní dílnička pro děti ve spolkovém domě, kterou připravily maminky z Rabí a Bojanovic.

Aktualita Analýza potřeby pitné vody v Bojanovicích a Čepicích

Analýza potřeby pitné vody v Bojanovicích a Čepicích

Miroslav Kraucher

V nedávné době probíhal sběr dat od občanů Bojanovic a Čepic, který se týkal pitné vody v domácnostech. Analýza nám pomohla pochopit, jak to vlastně mají občané  s pitnou vodou v obcích, kde není veřejný vodovod. O dalších krocích Vás budeme informovat, ale jisté je, že naším cílem je vodovod (v obou obcích).  

Aktualita Nejčastěji kladené otázky k vodovodu v Bojanovicích a Čepicích

Nejčastěji kladené otázky k vodovodu v Bojanovicích a Čepicích

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V Jaké fázi projekty jsou? Kudy bude vodovod veden? Odkud se bude čerpat voda pro Bojanovice? Kolik by se muselo připojit domů, aby vodovod byl? Z čeho se bude vodovod hradit? Poplatek by se odvíjel od metrů trubek od hlavního řadu k hraně pozemku, nebo by se jednalo o paušál? V poplatku za připojení by bylo zahrnuto zavedení vodovodu na hranu pozemku, nebo až k domu? Bude obec řešit i kanalizaci a společnou čističku? Bude obec dodělávat kanalizaci na dešťovou vodu na cestě od hlavní silnice v Čepicích? Bude v obci i hydrant? Přístup k požární vodě? Jak obec zajistí, aby septiky a dešťová kanalizace neznečišťovaly studny?

Aktualita VÝSLEDKY DOTAZNÍKU: Máme dostatek vody? Aneb jak jsme na tom s vodou v Bojanovicích a Čepicích?

VÝSLEDKY DOTAZNÍKU: Máme dostatek vody? Aneb jak jsme na tom s vodou v Bojanovicích a Čepicích?

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Zavedení veřejného vodovodu do Bojanovic a Čepic je prioritou radnice. I když dnes voda ve studnách je, za deset let tomu tak být nemusí a my musíme být připraveni. Proto od července do září letošního roku v obou obcích probíhalo dotazníkové šetření, jehož cílem bylo zjistit, s jakými problémy se obyvatelé potýkají a zda by měli zájem o připojení k veřejnému vodovodu. Celkové výsledky budou prezentované na výjezdním zasedání zastupitelstva, které proběhne v klubovně SDH Čepice v tamním tábořišti v pátek 20. října od 18:00. Poté bude celá analýza zveřejněna na webu města.

Aktualita ANKETA ZASTUPITELŮ: Jaká by měla být role obce, když v kohoutku přestane téct voda, nebo teče nekvalitní?

ANKETA ZASTUPITELŮ: Jaká by měla být role obce, když v kohoutku přestane téct voda, nebo teče nekvalitní?

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Pitná, užitková, kojenecká, balená, šedá, artézská, tvrdá, měkká, sladká, znečištěná, sycená. Není voda jako voda. A ne vždy je vody dost, nebo alespoň tak akorát. Máme tři obce a každá z nich má jiné potřeby a možnosti jak vodu do domácností a provozoven dostat, a také ji odvést. Jakou úlohu by měli v zajištění dostatku kvalitní vody nést městský úřad a jakou samotní obyvatelé a uživatelé? Jaká rizika by měla obec při péči o vodu zvažovat? K jakému kýženému cíli by měla politika obce směřovat? Zeptali jsme se starosty města Miroslava Krauchera a zastupitelů Marie Jamrichové, Vladimíra Brejchy a Radky Janečkové. 

Aktualita Zvyšujeme bezpečnost silničního provozu v Čepicích

Zvyšujeme bezpečnost silničního provozu v Čepicích

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V Čepicích byly nainstalované dva nové ukazatele rychlosti. Další opatření pro zajištění bezpečného provozu v obci a v její těsné blízkosti se připravují.

Aktualita Bojanovice na vodě: Z kánoí rovnou na zbrusu nové dětské hřiště

Bojanovice na vodě: Z kánoí rovnou na zbrusu nové dětské hřiště

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V lednu si na hasičské schůzi bojanovičtí dobrovolní hasiči předsevzali, že letos už určitě zorganizují společné splouvání Otavy. A povedlo se. V sobotu 19. srpna v Sušici do kánoí a raftů nastoupilo dvacet osm dobrodruhů, z toho deset dětí a dva senioři. K nim se připojil dvoučlenný cyklodoprovod.

Aktualita Další čepický hydropiknik

Další čepický hydropiknik

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V srpnu Čepičtí obnovili tradici hodování přímo v Otavě – Čepický hydropiknik. Na grilování s vodou po kolena letos dorazilo šestnáct lidí.

Aktualita Dokempná

Dokempná

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 23. září uzavřeli čepičtí hasiči další turistickou sezónu tamního tábořiště.

Aktualita Akce pro děti z Rabí, Bojanovic a Čepic připravujeme spolu

Akce pro děti z Rabí, Bojanovic a Čepic připravujeme spolu

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Místní děti a rodiče chystají ruku v ruce sportovní akce, výlety a tvořivé dílničky, které vymysleli na zářijovém setkání v Rabí. Do Vánoc uspořádají tři události, po Novém roce plánují dětskou školičku lyžování, workshop slackline a aktivity na všestranný tělovýchovný rozvoj. Nové aktivity pro děti budou respektovat tradiční akce místních spolků, na některé z nich chceme přirozeně navázat.

Aktualita Achylka Cup 2023: Těsná prohra domácích, pohár braly Čímice

Achylka Cup 2023: Těsná prohra domácích, pohár braly Čímice

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 9. září bojanovičtí hasiči už po šestnácté napnuli na své návsi nohejbalovou síť. O pohár Achylka Cup 2023 usilovaly čtyři týmy—dva z Bojanovic a po jednom z Čímic a Rabí. Po osmihodinovém dvoukolovém klání těsně zvítězil tým čimických před domácím mužstvem „Na šrot“.

Aktualita Vysvěcení nové kapličky k výročí nedožitých sto let rábského rodáka Josefa Fuchse

Vysvěcení nové kapličky k výročí nedožitých sto let rábského rodáka Josefa Fuchse

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 9. září 2023 byla v Rabí na zadní cestě od kostela k bývalému JZD vysvěcena patronovi včelařů sv. Ambrožovi nová kaplička. Ta byla vystavena k připomínce nedožitých sta let místního rodáka a vášnivého včelaře Josefa Fuchse.

Aktualita Hororový začátek sezóny pro FK Budětice

Hororový začátek sezóny pro FK Budětice

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Nová sezóna III. třídy klatovského okresu měla být startem do vyšších pater fotbalových soutěží. Mluvilo se i o možnosti postupu do okresního přeboru. Realita se ale ukázala jinak.

Aktualita Dětský den v Čepicích

Dětský den v Čepicích

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Dělat pro děti oslavu na konci prázdnin? Někdo si může myslet, že je to poněkud ujetý. Zvláště adolescenti to tak mají, patrně si myslí, že konec prázdnin je spíš k pláči než na oslavu. To nám ale nevadí, v tomto období to takhle pořádáme již několik desítek let. S hřejivým pocitem, že touto akcí dětem zpříjemňujeme tuto specifickou část roku.

Aktualita Setkání harmonikářů v Čepicích

Setkání harmonikářů v Čepicích

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Pokud máme psát o našich letních akcích, nemůžeme začít jinak než harmonikáři. Tato akce bývá vždy první prázdninovou sobotu, letos to vyšlo i na první červencový den, tedy 1. července.

Aktualita S výsledkem jsem spokojený, ambice do budoucna je ale stuha, hodnotí starosta účast Rabí v soutěži Vesnice roku 2023

S výsledkem jsem spokojený, ambice do budoucna je ale stuha, hodnotí starosta účast Rabí v soutěži Vesnice roku 2023

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 12. srpna 2023 převzal starosta obce Miroslav Kraucher na slavnostním vyhlášení soutěže Vesnice roku 2023 Plzeňského kraje v Chodové Plané pamětní minci a diplom za mediální obraz obce. Soutěže se město Rabí zúčastnilo popáté v historii a příští rok se chce opět přihlásit. Zeptali jsme se starosty, jak hodnotí výsledky letošního ročníku a s jakými ambicemi půjde obec do soutěže v roce 2024.

Aktualita Reportáž: Na vyhlášení výsledků Vesnice roku 2023 až na druhý konec kraje

Reportáž: Na vyhlášení výsledků Vesnice roku 2023 až na druhý konec kraje

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 12. srpna vyrazila devítičlenná delegace z Rabí na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku Plzeňského kraje, které se konalo u letošního vítěze – v Chodové Plané. Cen bylo tolik, kolik soutěžících – tedy dvacet. Město Rabí bylo oceněno za mediální obraz obce.

Aktualita Polámané stromy i hořící les. Rozhovor s Václavem Hejpetrem ml. o výjezdech rábských hasičů

Polámané stromy i hořící les. Rozhovor s Václavem Hejpetrem ml. o výjezdech rábských hasičů

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Hasiči města Rabí za poslední měsíc vyjeli hned ke třem větším zásahům. Po silné vichřici 21. června likvidovali popadané stromy na silnici u Dobršína. O pět dní později celý den až do noci hasili seník v Malém Boru. Naposledy vyrazili v neděli 16. července na výpomoc jihočeským hasičům k požáru lesního porostu na Písecku. Každého zásahu se zúčastnilo pět až šest členů JSDHO Rabí včetně velitele jednotky Václava Hejpetra mladšího (53), se kterým přinášíme rozhovor.

Aktualita Radnice je v létě ve standardním provozu

Radnice je v létě ve standardním provozu

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V období prázdnin bude kancelář radnice otevřena v běžných pracovních hodinách. Její provoz může být sice krátkodobě omezen z různých důvodů, ale budeme se snažit, abychom období dovolených dokázali překrývat. Sami víte, že vaše záležitosti běžně vyřizujeme i mimo úřední hodiny, které jsou v pondělí a středu od 8 do 17 a v pátek od 8 do 14 hod. Prostě když je třeba něco vyřídit, tak jednáme.

Aktualita Zeměkoule je jen jedna - o environmentální výchově v rábské mateřince

Zeměkoule je jen jedna - o environmentální výchově v rábské mateřince

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Učitelky a děti z mateřské školy v Rabí se zajímají o životní prostředí a ekologii. Společně s dobrovolníky se letos prvním rokem všichni zapojili do úklidové dobrovolnické akce Ukliďme Česko a rádi by pokračovali každoroční tradicí. Děti byly zapojeny do experimentu se vzduchem a jeho čistotou v blízkém okolí Rabí. Po celý rok jsou vedeny ke třídění odpadu a ve dnech Země si povídali o recyklaci a rozkladu materiálů v přírodě.

Aktualita Začala sezóna a s ní provoz rábského „íčka“

Začala sezóna a s ní provoz rábského „íčka“

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Od 1. července do 31. srpna provozuje město v budově bývalé školy č.p. 57 informační centrum, muzeum řemesel a expozici sokolnictví. Otevřeno je od úterý do neděle.

Aktualita Když na dovolenou, tak s knihou       z rábské pošty

Když na dovolenou, tak s knihou z rábské pošty

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Už dva roky provozuje město s ROSou samoobslužné „knihobudky“, které byly původně umístěné ve vstupní hale radnice. Z důvodu stavebních prací a zvýšené prašnosti byly knihovny přesunuty do prostor pošty.

Aktualita Anketa zastupitelé: Jaká by měla být strategie radnice směrem k turistickému ruchu?

Anketa zastupitelé: Jaká by měla být strategie radnice směrem k turistickému ruchu?

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Otava a hrad Rabí jsou neodolatelnými turistickými lákadly. V loňském roce branami zříceniny prošlo padesát čtyři tisíc platících návštěvníků. Další se zastavili jenom tak a na hrad ani nedoši. V letní sezónně jenom v Rabí zaparkuje v průměru šest set aut denně. Motorky a autobusy už ani nestíháme počítat. To vše je výzva, která přináší benefity i komplikace. Jak vidí roli obce v oblasti turistického ruchu naši zastupitelé? Na co by se měla obecní strategie zaměřit a co zohlednit? Měla by obec být spíš reaktivní a řešit hlavně naléhavé situace, nebo být i proaktivní a předvídat, jaké výzvy se mohou objevit? Zeptali jsme starosty Miroslava Krauchera, zastupitelky Marie Jamrichové a zastupitelů Jana Stroleného a Romana Lupíška.

Aktualita FVE Rabí? Fotovoltaika se chystá i tady

FVE Rabí? Fotovoltaika se chystá i tady

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Obnovitelné zdroje energie budou tvořit velkou část energetického průmyslu. Elektrickou energii potřebujeme všichni a takřka neustále. Když nám přestane proudit do domácnosti, jsme na pokraji kolapsu. Řešení jsou jednoduchá. Voda, vítr, slunce, atom a končící uhlí. Pokud se některé z řešení dotýká jednotlivce, může nastávat problém. Jakou optikou budeme nahlížet na plánovanou výstavbu fotovoltaické elektrárny v Rabí? Mezi Bojanovicemi a Rabím by mělo sluníčko napájet síť s výkonem 3.006,30 kWp prostřednictvím 5.466 kusů panelů umístěných na ploše 2,5 ha. Bude se nás to také dotýkat? To je jen jedna z mnoha otázek, které si jistě budeme pokládat.

Aktualita S ROSou za korunovačními klenoty k hradním sousedům na Kašperk

S ROSou za korunovačními klenoty k hradním sousedům na Kašperk

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Ve středu 28. června vyrazila skupina dvaceti turistů z Rabí na výstavu mistrovských replik českých korunovačních klenotů. Výlet organizoval Rábský okrašlovací spolek ROSa.

Aktualita Jsme teprve na začátku, ale provozem kempu si chceme vydělat na novou klubovnu, říká starosta čepických hasičů Pavel Dlouhý

Jsme teprve na začátku, ale provozem kempu si chceme vydělat na novou klubovnu, říká starosta čepických hasičů Pavel Dlouhý

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Sbor dobrovolných hasičů Čepice od nepaměti provozuje na východním okraji obce vodácké tábořiště. Zisk z kempu vrací do jeho chodu a rozvoje, ale také si spoří na vybudování nové hasičské klubovny. Ta by měla Čepickým nabídnout plnohodnotnou společenskou místnost a zázemí. O provozu tábořiště, turistech v Čepicích a společné vizi jsme si povídali se starostou místního SDH Pavlem Dlouhým (37).

Aktualita Třetí setkání rodáků a přátel obcí Rabí, Bojanovice a Čepice za námi

Třetí setkání rodáků a přátel obcí Rabí, Bojanovice a Čepice za námi

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Pod záštitou města, SDH Rabí a spolku ROSa v sobotu 24. června se v Rabí konal už třetí sraz rodáků a přátel našich obcí. Samotné sešlosti, která probíhala od 14:00 do 18:00 na rábském hřišti, předcházelo v pátek večer divadelní představení Břežanského ochotnického spolku Sluha dvou pánů. Na setkání volně navázala taneční zábava s kapelou Fortuna.

Aktualita Dospělí i děti, muži i ženy. Jaro plné požárního sportu

Dospělí i děti, muži i ženy. Jaro plné požárního sportu

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Letošní jaro bylo doslova napěchované hasičskými soutěžemi všech typů. Síly s ostatními si poměřovaly mužská družstva, ženský i dětský tým. Samotné město Rabí se dvakrát stalo dějištěm velkých sportovních událostí—v květnu hostilo okresní kolo dětské hry Plamen a v červnu vyřazovací kolo žen a okresní kolo v požárním sportu mužů.

Aktualita Máme dostatek kvalitní vody? Aneb jak jsme na tom s vodou v Bojanovicích a Čepicích—dotazník

Máme dostatek kvalitní vody? Aneb jak jsme na tom s vodou v Bojanovicích a Čepicích—dotazník

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Zavedení veřejného vodovodu do Bojanovic a Čepic je prioritou radnice. I když dnes voda ve studnách je, za deset let tomu tak být nemusí, a my na to musíme být připraveni. Proto se radnice rozhodla zmapovat problémy a potřeby, se kterými se obyvatelé Bojanovic a Čepic v souvislosti s vodou potýkají.

Aktualita Rezidenční a návštěvnické parkování během léta

Rezidenční a návštěvnické parkování během léta

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V červenci a srpnu je parkování na rábském náměstí vyhrazené pouze držitelům parkovacích karet města Rabí a osobám ZTP. Vyzvedněte si na radnici rezidenční parkovací kartu.

Aktualita Klidná sezóna pro FK Budětice 2012

Klidná sezóna pro FK Budětice 2012

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Tak je to za námi a relativně úspěšně. Šesté místo je, jak to říci kulantně, tak akorát. Přitom mohlo být příjemněji, nebýt zbytečného zaváhání v závěrečných dvou domácích zápasech, prohry s posledními Žihobcemi a plichta s Hrádkem „B“. Ale dejme slovo odpovědnějším – přímým aktérům – středopolaři Zdeňkovi Frančíkovi a nové posile Martinu Voldřichovi.

Aktualita Rabí v soutěži Vesnice roku už popáté

Rabí v soutěži Vesnice roku už popáté

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V úterý 30. května 2023 dorazila do rábské hasičárny hodnotící komise soutěže Vesnice roku. Během dvou hodin jsme ji představili naše aktivy za uplynulé čtyři roky. Prezentace se dotkla zejména péče o veřejná prostranství a obnovy kulturní krajiny. Komisi jsme vzali do Bojanovic a na rábskou plovárnu.

Aktualita Rabí hostilo okresní kolo dětské hasičské hry Plamen. Přijelo přes pět set soutěžících

Rabí hostilo okresní kolo dětské hasičské hry Plamen. Přijelo přes pět set soutěžících

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 20. května 2023 se rábské fotbalové hřiště proměnilo ve stanové městečko. Z celého okresu dorazily stovky mladých hasičů a hasiček a jejich příznivců, aby poměřili síly ve čtyřech požárních disciplínách hry Plamen. SDH Rabí mělo své zastoupení ve starší kategorii, ve které se rábské děti umístily dvacáté třetí z třiceti jedna zaregistrovaných týmů.

Aktualita Krátké ohlédnutí za rokem 2022 z pohledu myslivosti

Krátké ohlédnutí za rokem 2022 z pohledu myslivosti

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Myslivecký spolek Březinka působí na území o rozloze 790 ha a bude pokračovat i v následující dekádě. Dne 17. března 2023 se spolek dohodl s Honebním společenstvím Rabí na prodloužení pronájmu rábské honitby na dalších deset let. Kromě lovu místní zvěře a péče o ní a likvidace sražených kusů Březinka pořádá i vyhlášený myslivecký ples, který i letos proběhne na Boží hod.

Aktualita Na začátku byla sázka dvou lidí. Teď na prvního máje běhá celá ves

Na začátku byla sázka dvou lidí. Teď na prvního máje běhá celá ves

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Na start prvomájového běhu Bojanovice-Rabí a zpět se letos postavili Bojanovičtí už podruhé. První ročník vyhrála přespolní návštěva. V tomto roce zůstaly zlaté medaile „doma“ a oproti loňsku došlo k vyhlášení vítězů za mužskou a ženskou kategorii zvlášť.

Aktualita Zahájení letního režimu vývozu směsného odpadu

Zahájení letního režimu vývozu směsného odpadu

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Od úterý 2. května 2023 začíná letní režim vývozu komunálního odpadu. Popelnice budou vyváženy jednou za čtrnáct dní vždy v sudé úterý. Zimní režim s každotýdenním vývozem bude opět zahájen 3. října 2023.

Aktualita Zápis do MŠ Rabí: 10. 5. 2023 od 8:00 do 12:00

Zápis do MŠ Rabí: 10. 5. 2023 od 8:00 do 12:00

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Ve středu 10. května 2023 proběhne v MŠ Rabí zápis do školního roku 2023/2024. Letos se ve školce uvolní až šest míst. Zde najdete přehledně to nejdůležitější, co by vás mohlo k nástupu vaší ratolesti do předškolního vzdělávání zajímat.

Aktualita Hasičský bál v Čepicích

Hasičský bál v Čepicích

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Po dvouleté covidové pauze jsme se opět, a strašně rádi, chopili zorganizování oblíbeného hasičského bálu. Ten jsme naplánovali na 18. března 2023. Zajistit vše tak, aby se povedl a dlouho na něj vzpomínalo, dá trochu práce.

Aktualita V Čepicích to o masopustu žije

V Čepicích to o masopustu žije

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 18. února 2023 prošel Čepicemi masopustní průvod, kterého se zúčastnil rekordní počet masek. A to i navzdory rozmarům počasí a opravdu vydatnému větru.

Aktualita Ohlédnutí za prvním zimním setkáním dětského družstva rábských hasičů

Ohlédnutí za prvním zimním setkáním dětského družstva rábských hasičů

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 11. února 2023 měli rábští hasiči opravdu napilno. Zatímco dospělí připravovali večerní ples, děti se svými vedoucími Janou Hozmanovou a Blankou Strolenou vyrazily brzy ráno do Sušice na jejich první zimní setkání mladých hasičů. Soutěže se zúčastnilo celkem 33 družstev ve starší a 31 v mladší kategorii. „Musím všechny děti moc pochválit. Byly všechny ohromně šikovné,“ zhodnotila výsledky zimní soutěže Blanka. „Jsou prostě úžasní, skvělý tým. Jsme na ně hrozně pyšní, jaký kus práce za tak krátkou dobu už udělaly,” dodala. Starší družstvo nakonec skončilo na 27. místě a mladší třinácté. Jak viděly první zimní setkání děti samotné, vypráví členka staršího družstva Karolína Jůnová (13).

Aktualita SDH Bojanovice: Po tvrdé práci v roce 2022 se letos v klidu nadechneme

SDH Bojanovice: Po tvrdé práci v roce 2022 se letos v klidu nadechneme

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Na Tři krále svolali bojanovičtí hasiči valnou hromadu. Starosta sboru František Švehla zhodnotil loňský rok jako nabitý a vydařený po kulturní, sportovní i investiční stránce. Ten nadcházející by proto měl být klidnější a spíše za odměnu. 

Aktualita Výroční schůze SDH Rabí: Dařilo se v soutěžích. Omlazujeme sbor.

Výroční schůze SDH Rabí: Dařilo se v soutěžích. Omlazujeme sbor.

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 21. ledna 2023 proběhla v KD Rabí valná hromada zdejšího sboru dobrovolných hasičů. Zúčastnilo se jí přes 60 členů a členek a hostů z HZS Horažďovice, OSH Klatovy, z Žichovic a Bojanovic. Početné zastoupení měli i mladí hasiči z dětského družstva.

Aktualita Od 17. října 2022 máme novou radnici. Kdo jsou naši zastupitelé a zastupitelky?

Od 17. října 2022 máme novou radnici. Kdo jsou naši zastupitelé a zastupitelky?

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Komunální volby sice proběhly už před půl rokem. Vánoční číslo Rábských novin bylo ale tak nabité, že představení staronové radnice už jsme do něj opravdu nevměstnali. Doháníme tedy dluh, přesto lepší později než vůbec. Tak se pojďme seznámit s našim zastupitelstvem, které je z 33,33% zbrusu nové.

Aktualita Naše pomoc byla sice malá, ale nebyla neméně důležitá, vzpomíná ukrajinská rodačka z Rabí na humanitární sbírku

Naše pomoc byla sice malá, ale nebyla neméně důležitá, vzpomíná ukrajinská rodačka z Rabí na humanitární sbírku

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Hned dvakrát během loňského roku ROSa společně s městem naplnila dodávku humanitární pomocí, kterou rábští hasiči odvezli do ukrajinského Lvova. Odtud pomoc putovala do Dubna—rodného města rábské obyvatelky Ludy Lysakovské, která pomohla nasbíranou pomoc nasměrovat k potřebným. Před smutným prvním výročním ruské invaze na Ukrajinu jsme se s Ludou sešli, abychom zjistili, kam rábská sbírka doputovala.

Aktualita Z Rabí přes Tobruk až do Královského letectva. Příběh místního rodáka Jaroslava Chmelíka nově k zapůjčení v rábské knihovně.

Z Rabí přes Tobruk až do Královského letectva. Příběh místního rodáka Jaroslava Chmelíka nově k zapůjčení v rábské knihovně.

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V únoru 2023 byla do naší knihovny zakoupena nově vydaná kniha Za křídly… Válečné osudy letců z Plzeňského kraje bojujících v RAF, ve které je zmíněn i rodák našeho města Rabí letový seržant Jaroslav Chmelík. Publikaci si můžete vypůjčit a v klidu se do příběhů zdejších letců sloužících za kanálem La Manche začíst. O čem kniha je a kdo byl Jaroslav Chmelík?

Aktualita Od garsonky po mezonet. Režné zdivo rábského torza se už brzy dočká prvních obyvatel.

Od garsonky po mezonet. Režné zdivo rábského torza se už brzy dočká prvních obyvatel.

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Opuštěný dům na rábském náměstí konečně nabude smysluplného využití. Měl to být objekt veřejné vybavenosti, takový socialistický obchoďák. Ale dva roky po zahájení stavby přišla revoluce a budovu čekal jiný osud. Na tři dekády se stala smetištěm a zašívárnou pro místní sprejery. V roce 2021 dům koupila plzeňská společnost ConTree Concept, která zde buduje jedenáct bytů, osobitou kavárnu a komerční prostory.

Aktualita Letos odchází do první třídy osm dětí, přesto se školka určitě naplní, věří její ředitelka

Letos odchází do první třídy osm dětí, přesto se školka určitě naplní, věří její ředitelka

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Rábská mateřinka dlouhodobě hlásí plno. Tedy dvacet dětí. Ty nejčastěji pochází z Rabí, Čepic a Bojanovic, ale mezi současnými žáky jsou i ti z Budětic a Nezamyslic. V tomto roce školka však stojí před velikou výzvou – v červnu ji opustí hned osm budoucích prvňáčků. S ředitelkou MŠ Evou Mešinovou (40) jsme si povídaly o zápisech, spolupráci rábské školky s dalšími mateřinkami, jejích aktivitách, rozvoji a změnách, které ji v dohledné době čekají.

Aktualita Slavnostní otevření nové požární zbrojnice

Slavnostní otevření nové požární zbrojnice

Miroslav Kraucher

ÚP Rabí- textová část

Miroslav Kraucher

Nový územní plán města Rabí (Bojanovice a Čepice)

Miroslav Kraucher

Aktualita Očkování proti COVID 19

Očkování proti COVID 19

Miroslav Kraucher

Aktualita Rábské noviny č.52 prosinec/2020

Rábské noviny č.52 prosinec/2020

Miroslav Kraucher

Aktualita 2020 - zřízení vrtu HV3 v Rabí

2020 - zřízení vrtu HV3 v Rabí

Miroslav Kraucher

Práce na vodovodní infrastruktuře v Rabí jsou v neustálém běhu. Pro připomentuí jsme v posledních šesti letech nespali:
1. výměna hydrantů a šoupat na jednotlivých sekcích vodovodu,
2. výměna vodovodu, přípojek a hydrantů z náměstí do dvora v délce 255 m,
3. zhotovení zhlaví vrtu HV2 a jeho připojení na vodojem,
4. instalace telemetrie vodojemu a čerpadel (měření stavů v aktuálním čase),
5. dávkování chloru v závislosti na odběru vody,
6. výměna čerpadla vrtu, výměna domovních přípojek, opravy poruch na řadu, opravy potrubí z Hubenova do vodojemu, oprava a příprava vodovodu k budoucí zástavbě, výměna elektroinstalace mezi vrty a vodojemem, zhotovení nového přepadu z vodojemu k potoku.........
7. Budování vrtu HV3, jeho připojení na vodojem a zvýšení kapacity vodojemu - právě realizujeme.

Aktualita 2020 - úprava zadní cesty do Vlkonic

2020 - úprava zadní cesty do Vlkonic

Miroslav Kraucher

Neprostupná, zarostlá a místy ztracená- tak by se dala definovat turistická stezka z Rabí do Vlkonic. V úseku cca 500 metrů došlo k zpřístupnění. Fotkou ilustrujeme pouze malou část z celé práce, která se zdála nekonečná.  

Aktualita 2020 - oprava komunikace v Rabí

2020 - oprava komunikace v Rabí

Miroslav Kraucher

Aktualita Nové autobusové zastávky v Bojanovicích

Nové autobusové zastávky v Bojanovicích

Miroslav Kraucher

Bezpečný přístup k autobusovým zastávkám v Bojanovicích. Upozorňujeme řidiče, kteří jezdí automobilem po paměti, že v Bojanovicích projíždí obcí, kde je maximální rychlost 50 km/h. Nově vzniklý intravilán zpozdí řidiče jedoucí na Šumavu jen o 12 sekund, oproti době, kdy zde projížděli dříve. Bezpečný přístup místních občanů k zastávkám se v Bojanovicích řeší již 30 let. Děkujeme řidičům, kteří respektují pravidla silničního provozu.

Aktualita Rabí z nebe!

Rabí z nebe!

Tomáš Jahoda

Chtěli bychom se Vám pochlubit krásnými fotkami z nebe na naše město. Použijte odkaz a létejte.