news

Rabí hostilo okresní kolo dětské hasičské hry Plamen. Přijelo přes pět set soutěžících

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 20. května 2023 se rábské fotbalové hřiště proměnilo ve stanové městečko. Z celého okresu dorazily stovky mladých hasičů a hasiček a jejich příznivců, aby poměřili síly ve čtyřech požárních disciplínách hry Plamen. SDH Rabí mělo své zastoupení ve starší kategorii, ve které se rábské děti umístily dvacáté třetí z třiceti jedna zaregistrovaných týmů.

news

Krátké ohlédnutí za rokem 2022 z pohledu myslivosti

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Myslivecký spolek Březinka působí na území o rozloze 790 ha a bude pokračovat i v následující dekádě. Dne 17. března 2023 se spolek dohodl s Honebním společenstvím Rabí na prodloužení pronájmu rábské honitby na dalších deset let. Kromě lovu místní zvěře a péče o ní a likvidace sražených kusů Březinka pořádá i vyhlášený myslivecký ples, který i letos proběhne na Boží hod.

news

Na začátku byla sázka dvou lidí. Teď na prvního máje běhá celá ves

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Na start prvomájového běhu Bojanovice-Rabí a zpět se letos postavili Bojanovičtí už podruhé. První ročník vyhrála přespolní návštěva. V tomto roce zůstaly zlaté medaile „doma“ a oproti loňsku došlo k vyhlášení vítězů za mužskou a ženskou kategorii zvlášť.

news

Zahájení letního režimu vývozu směsného odpadu

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Od úterý 2. května 2023 začíná letní režim vývozu komunálního odpadu. Popelnice budou vyváženy jednou za čtrnáct dní vždy v sudé úterý. Zimní režim s každotýdenním vývozem bude opět zahájen 3. října 2023.

news

Zápis do MŠ Rabí: 10. 5. 2023 od 8:00 do 12:00

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Ve středu 10. května 2023 proběhne v MŠ Rabí zápis do školního roku 2023/2024. Letos se ve školce uvolní až šest míst. Zde najdete přehledně to nejdůležitější, co by vás mohlo k nástupu vaší ratolesti do předškolního vzdělávání zajímat.

news

Hasičský bál v Čepicích

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Po dvouleté covidové pauze jsme se opět, a strašně rádi, chopili zorganizování oblíbeného hasičského bálu. Ten jsme naplánovali na 18. března 2023. Zajistit vše tak, aby se povedl a dlouho na něj vzpomínalo, dá trochu práce.

news

V Čepicích to o masopustu žije

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 18. února 2023 prošel Čepicemi masopustní průvod, kterého se zúčastnil rekordní počet masek. A to i navzdory rozmarům počasí a opravdu vydatnému větru.

news

Ohlédnutí za prvním zimním setkáním dětského družstva rábských hasičů

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 11. února 2023 měli rábští hasiči opravdu napilno. Zatímco dospělí připravovali večerní ples, děti se svými vedoucími Janou Hozmanovou a Blankou Strolenou vyrazily brzy ráno do Sušice na jejich první zimní setkání mladých hasičů. Soutěže se zúčastnilo celkem 33 družstev ve starší a 31 v mladší kategorii. „Musím všechny děti moc pochválit. Byly všechny ohromně šikovné,“ zhodnotila výsledky zimní soutěže Blanka. „Jsou prostě úžasní, skvělý tým. Jsme na ně hrozně pyšní, jaký kus práce za tak krátkou dobu už udělaly,” dodala. Starší družstvo nakonec skončilo na 27. místě a mladší třinácté. Jak viděly první zimní setkání děti samotné, vypráví členka staršího družstva Karolína Jůnová (13).

news

SDH Bojanovice: Po tvrdé práci v roce 2022 se letos v klidu nadechneme

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Na Tři krále svolali bojanovičtí hasiči valnou hromadu. Starosta sboru František Švehla zhodnotil loňský rok jako nabitý a vydařený po kulturní, sportovní i investiční stránce. Ten nadcházející by proto měl být klidnější a spíše za odměnu. 

news

Výroční schůze SDH Rabí: Dařilo se v soutěžích. Omlazujeme sbor.

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V sobotu 21. ledna 2023 proběhla v KD Rabí valná hromada zdejšího sboru dobrovolných hasičů. Zúčastnilo se jí přes 60 členů a členek a hostů z HZS Horažďovice, OSH Klatovy, z Žichovic a Bojanovic. Početné zastoupení měli i mladí hasiči z dětského družstva.

news

Od 17. října 2022 máme novou radnici. Kdo jsou naši zastupitelé a zastupitelky?

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Komunální volby sice proběhly už před půl rokem. Vánoční číslo Rábských novin bylo ale tak nabité, že představení staronové radnice už jsme do něj opravdu nevměstnali. Doháníme tedy dluh, přesto lepší později než vůbec. Tak se pojďme seznámit s našim zastupitelstvem, které je z 33,33% zbrusu nové.

news

Naše pomoc byla sice malá, ale nebyla neméně důležitá, vzpomíná ukrajinská rodačka z Rabí na humanitární sbírku

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Hned dvakrát během loňského roku ROSa společně s městem naplnila dodávku humanitární pomocí, kterou rábští hasiči odvezli do ukrajinského Lvova. Odtud pomoc putovala do Dubna—rodného města rábské obyvatelky Ludy Lysakovské, která pomohla nasbíranou pomoc nasměrovat k potřebným. Před smutným prvním výročním ruské invaze na Ukrajinu jsme se s Ludou sešli, abychom zjistili, kam rábská sbírka doputovala.

news

Z Rabí přes Tobruk až do Královského letectva. Příběh místního rodáka Jaroslava Chmelíka nově k zapůjčení v rábské knihovně.

Tereza Freidingerová Rábské novinky

V únoru 2023 byla do naší knihovny zakoupena nově vydaná kniha Za křídly… Válečné osudy letců z Plzeňského kraje bojujících v RAF, ve které je zmíněn i rodák našeho města Rabí letový seržant Jaroslav Chmelík. Publikaci si můžete vypůjčit a v klidu se do příběhů zdejších letců sloužících za kanálem La Manche začíst. O čem kniha je a kdo byl Jaroslav Chmelík?

news

Od garsonky po mezonet. Režné zdivo rábského torza se už brzy dočká prvních obyvatel.

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Opuštěný dům na rábském náměstí konečně nabude smysluplného využití. Měl to být objekt veřejné vybavenosti, takový socialistický obchoďák. Ale dva roky po zahájení stavby přišla revoluce a budovu čekal jiný osud. Na tři dekády se stala smetištěm a zašívárnou pro místní sprejery. V roce 2021 dům koupila plzeňská společnost ConTree Concept, která zde buduje jedenáct bytů, osobitou kavárnu a komerční prostory.

news

Letos odchází do první třídy osm dětí, přesto se školka určitě naplní, věří její ředitelka

Tereza Freidingerová Rábské novinky

Rábská mateřinka dlouhodobě hlásí plno. Tedy dvacet dětí. Ty nejčastěji pochází z Rabí, Čepic a Bojanovic, ale mezi současnými žáky jsou i ti z Budětic a Nezamyslic. V tomto roce školka však stojí před velikou výzvou – v červnu ji opustí hned osm budoucích prvňáčků. S ředitelkou MŠ Evou Mešinovou (40) jsme si povídaly o zápisech, spolupráci rábské školky s dalšími mateřinkami, jejích aktivitách, rozvoji a změnách, které ji v dohledné době čekají.

news

Slavnostní otevření nové požární zbrojnice

Miroslav Kraucher

ÚP Rabí- textová část

Miroslav Kraucher

Nový územní plán města Rabí (Bojanovice a Čepice)

Miroslav Kraucher

news

Očkování proti COVID 19

Miroslav Kraucher

news

Rábské noviny č.52 prosinec/2020

Miroslav Kraucher

news

2020 - zřízení vrtu HV3 v Rabí

Miroslav Kraucher

Práce na vodovodní infrastruktuře v Rabí jsou v neustálém běhu. Pro připomentuí jsme v posledních šesti letech nespali:
1. výměna hydrantů a šoupat na jednotlivých sekcích vodovodu,
2. výměna vodovodu, přípojek a hydrantů z náměstí do dvora v délce 255 m,
3. zhotovení zhlaví vrtu HV2 a jeho připojení na vodojem,
4. instalace telemetrie vodojemu a čerpadel (měření stavů v aktuálním čase),
5. dávkování chloru v závislosti na odběru vody,
6. výměna čerpadla vrtu, výměna domovních přípojek, opravy poruch na řadu, opravy potrubí z Hubenova do vodojemu, oprava a příprava vodovodu k budoucí zástavbě, výměna elektroinstalace mezi vrty a vodojemem, zhotovení nového přepadu z vodojemu k potoku.........
7. Budování vrtu HV3, jeho připojení na vodojem a zvýšení kapacity vodojemu - právě realizujeme.

news

2020 - úprava zadní cesty do Vlkonic

Miroslav Kraucher

Neprostupná, zarostlá a místy ztracená- tak by se dala definovat turistická stezka z Rabí do Vlkonic. V úseku cca 500 metrů došlo k zpřístupnění. Fotkou ilustrujeme pouze malou část z celé práce, která se zdála nekonečná.  

news

2020 - oprava komunikace v Rabí

Miroslav Kraucher

news

Nové autobusové zastávky v Bojanovicích

Miroslav Kraucher

Bezpečný přístup k autobusovým zastávkám v Bojanovicích. Upozorňujeme řidiče, kteří jezdí automobilem po paměti, že v Bojanovicích projíždí obcí, kde je maximální rychlost 50 km/h. Nově vzniklý intravilán zpozdí řidiče jedoucí na Šumavu jen o 12 sekund, oproti době, kdy zde projížděli dříve. Bezpečný přístup místních občanů k zastávkám se v Bojanovicích řeší již 30 let. Děkujeme řidičům, kteří respektují pravidla silničního provozu.

news

Rabí z nebe!

Tomáš Jahoda

Chtěli bychom se Vám pochlubit krásnými fotkami z nebe na naše město. Použijte odkaz a létejte.