Od 17. října 2022 máme novou radnici. Kdo jsou naši zastupitelé a zastupitelky?

  • Tereza Freidingerová

Komunální volby sice proběhly už před půl rokem. Vánoční číslo Rábských novin bylo ale tak nabité, že představení staronové radnice už jsme do něj opravdu nevměstnali. Doháníme tedy dluh, přesto lepší později než vůbec. Tak se pojďme seznámit s našim zastupitelstvem, které je z 33,33% zbrusu nové.

Miroslav Kraucher  

40 let, Rabí
zastupitel třetí období, starosta 

Právě začínající volební období je mým třetím v řadě. Jak se rychle vyvíjí doba, tak se mění i naše požadavky, které očekáváme od státu i místní správy. Nic není problém zlepšovat a měnit lousknutím prstu, ale často to není tak rychlé jako v našich osobních životech. Moje vize do další čtyřletky jsou prosté. Dokončit započaté projekty a souběžně startovat nové. Není to jen o projektech, ale také o efektivním řešení běžné agendy, která narůstá do nehezkých rozměrů. Následující čtyři roky budou v mnoha ohledech náročné nejen pro nás zastupitele, ale prostě pro všechny. Mým přáním je, abychom se z toho hlavně „nepo***“.

Irena Koutníková  

60 let, Rabí
zastupitelka druhé období, místostarostka

Mám radost, že se v minulém období podařilo vytvořit odpočinková místa v přírodě. A věřím, že další budou přibývat. Myslím, že je také skvělé, že se nám daří držet prodejnu smíšeného zboží v Čepicích. Díky dotacím z Plzeňského kraje a příspěvku obce si mohou zejména starší lidé v Čepicích nakoupit základní potraviny a drogerii, pro které složitější si jet nakoupit do města, když nemají vlastní vozidlo. A co by mi udělalo radost, kdyby se podařilo v tom stávajícím období? Přála bych Čepickým, aby dotáhli svou vizi společenské místnosti v kempu do zdárného konce. Šetří si na ni peníze z provozu kempu a obec jim s budováním místní kulturní místnosti určité také pomůže.

Marie Jamrichová  

64 let, Rabí
zastupitelka třetí období, předsedkyně finančního výboru

Jako zastupitelka působím ve třetím volebním období a stále čerpám ze zkušeností, kdy jsem šest let pracovala na úřadu jako účetní a matrikářka. Asi proto jsem stále ve finanční komisi. Osobně mi nejvíc vadí auta turistů na náměstí, chtěla bych ho zklidněné a plné květin, nejen na záhonech, ale i v nádobách. Také kašna nepatří k nejlepším vizitkám, loni nebyla vůbec v provozu. Auta jsou alespoň v létě odkloněna na odstavnou plochu, což považuji za velké vítězství. Asfalt na náměstí má také lepší časy za sebou, ale to se bude řešit s celkovou revitalizací této plochy. Bezvadné jsou procházky po starých cestách v okolí města, jen ještě najít místo třeba na alej ovocných stromů. Zeleň je velmi potřebná k životu.  

Mgr. Roman Lupíšek  

41 let, Rabí
nový člen zastupitelstva, předseda kontrolního výboru

Narodil jsem se v Sušici. Do svých deseti let jsem bydlel v Žichovicích a od té doby žiji v Rabí. Vystudoval jsem učitelství pro 1. stupeň na Západočeské univerzitě v Plzni. Osmnáct let učím na základní škole v Sušici. Jsem ženatý, mám syna, psa a rybičky. Ve volném čase se věnuji rodině, sportu, turistice a četbě. Svou kandidaturou jsem chtěl především vyjádřit podporu současnému starostovi, s jehož prací jsem spokojen a s jehož nápady většinou souhlasím. Budu spokojený, když bude obec fungovat v následujících čtyřech letech stejně, jako fungovala v uplynulých osmi letech, anebo ještě lépe. Například jsem rád, že se podařilo vytvořit odstavnou plochu pro auta mimo centrum a doufám, že v budoucnosti bude na stejném místě dokončeno plnohodnotné parkoviště.  

Jan Strolený  

25 let, Rabí
zastupitel druhé období, člen finančního výboru

Jsem zastupitelem druhé volební období. V tom minulém jsme řešili tři veliká témata. Postavení hasičárny v Rabí, což se nám povedlo. Proměna silnice a zastávek v Bojanovicích, která se také povedla a moc se mi líbí. A pak—pro mě osobně velké téma—zklidnění rábského náměstí v době turistické sezóny. Předloni jsme se pustili do zřízení návštěvnického parkování mimo centrum. Vybrali jsme místo, upravili terén, ale ještě se nám parkoviště nepodařilo dokončit. Nicméně už v létě bylo vidět, že na náměstí bylo méně aut. Když se nám podaří toto dokončit, budu moc rád. A pak tedy ještě vyřešit lenost turistů, aby neparkovali všude po okolí.   

Michal Marek  

25, Rabí
nový člen zastupitelstva, člen kontrolního výboru

Jsem aktivní ve dvou ze čtyř místních spolků—u hasičů a myslivců—a také občas pomáhám ROSe. Stát se zastupitelem a mít možnost se podílet i na směřování obce mi přišlo jako další logický krok. Co se týče Rabí, v současnosti se snažíme, aby turistický ruch neznepříjemňoval život místním lidem. Aby se parkování přesunulo z náměstí k JZD. Myslím, že pro to teď děláme maximum. V Čepicích by se mi moc líbil opravený historický most. A v Bojanovicích bych byl rád, aby se konečně dokončil plot okolo dětského hřiště, což by se letos mělo podařit. Sloupky, co tam jsou, jsme betonovali už před deseti lety při letní brigádě pro obec.   

Vladimír Brejcha  

42 let, Rabí
nový člen zastupitelstva, člen finančního výboru

Už patnáct let pracuji na obecním úřadu v Hrádku u Sušice, kde se s problematikou chodu malých obcí setkávám každý den. Rád bych do rábského zastupitelstva přinesl mou praktickou zkušenost s provozem obce, jako jsou například vodovod, údržba veřejné zeleně a místních komunikací. Chtěl bych se soustředit na vše, co se týká pitné vody obecně, kde je voda, tam je život. Věřím, že dokončíme, co se už rozjelo—   vrt a osvětlení v Čepicích, rozšíření rábského vodojemu, úprava dětského hřiště v Bojanovicích. Zastupitelstvo by ale mělo kromě přinášení svých témat také sbírat podněty od občanů a přenášet je dál. Ty jsou pro nás důležité. Lidé se mohou obracet nejen na úřad nebo starostu, ale i přímo na nás zastupitele. Od toho tu jsme.  

Radka Janečková  

48 let, Čepice
zastupitelka páté období, členka finančního výboru

Co jsem zastupitelkou, řešil se bezpečný přístup k zastávkám na hlavní silnici jak v Čepicích, tak v Bojanovicích, a v Čepicích i k zastávce umístěné přímo v obci. Jsem moc ráda že se to v minulém období podařilo dotáhnout do zdárného konce a rodiče ani děti už nemusí mít strach je využívat. Veliký posun vidím i v péči o veřejná prostranství. Dřív býval nepřekonatelný problém jenom odhrnout sníh. Teď je obec vybavená technikou a je vidět, že když napadne sníh, někdo ho zamete. Když vyroste tráva, někdo jí poseká. V tomto pro mě už pátém období by mi udělalo radost, kdyby se opravila kaplička v Čepicích. Krov a věžička jsou v nevyhovujícím stavu a o opravě se mluví už delší dobu.  

Petr Balcar  

58 let, Rabí
zastupitel třetí období, člen kontrolního výboru      

Už jako místostarosta, kterého jsem dělal osm let, jsem se snažil propojovat lidi a hledat společné slovo. Spojovat i aktivity spolkovPetr Balcar é činnosti—ROSy, hasičů, myslivců. Aby se dalo pořád něco zlepšovat, je potřeba pracovat dohromady. Aby lidé nejenom povídali „no ti to dělají blbě“, ale aby tomu šli naproti a sami se zapojili. Také je potřeba, aby aktivity přebírali mladí lidé—a to včetně zastupitelstva—a těm starým nechali už jenom poradní hlas. I proto bych byl rád, aby v Rabí byly stavební parcely a udrželi jsme zde mladé. Bytů je nedostatek a v bytě ani každý být nechce. Výstavbu nám do jisté míry limituje památková rezervace. Přesto bychom se měli snažit dotáhnout to tak, aby se dalo stavět dál. 


Text vyšel v tištěné podobě v Rábských novinách č. 55 (14/1) 5. dubna 2023.