Valná hromada hasičů z Bojanovic: „Letos nás čeká připomínka 760 let od založení obce“

V pátek 12. ledna 2024 bylo v bojanovické hasičárně plno. Na výroční schůzi tamního SDH dorazilo dvacet z jednatřiceti členů a čtyři hosté. Vedle shrnutí činnosti sboru a péče o techniku a zbrojnici schůzující debatovali i o podobě významného výročí, které obec letos čeká.

Schůzi zahájil jednatel sboru Petr Nový minutou ticha: „Vzpomeňme na naše zesnulé bratry a sestry, kteří s námi již nemohou být.“ Po něm převzal slovo starosta SDH František Švehla. V jeho ohlédnutí za kulturně-společenským rokem v podání hasičů zazněly hned dvě novinky: dětská šipkovaná, kterou pro děti uspořádaly hasičky, a nultý ročník procházky do Rabí, aneb „novoročního vystřízlivění“, jak akci pojmenoval jeden ze zakladatelů Pavel Tichopád.

Společenské vyžití Švehla pochvaloval, „z hlediska práce je to ale horší,“ zhodnotil. „Nepodařilo se nám to, co jsme si loni vytyčili. Natřít střechu a dovést do hasičárny vodu. Budeme doufat, že se to letos ve spolupráci s městem podaří,“ uzavřel se zdravou kritikou svůj referát.

Přítomný starosta obce Kraucher přislíbil, že si „obec letos určitě vyčlení čas, abychom sem tu vodu dostali.“ Druhým dechem se zavázal, že SDH stejně jako další spolky i letos dostane od obce příspěvek na svou činnost, kterou pro Bojanovice dělají a ze kterou jim poděkoval. „Myslím, že bychom těch obvyklých 15 tisíc už mohli zvednout na 20 tisíc, abychom reflektovali inflaci,“ dodal Kraucher, za což si od schůzujících vysloužil hlasitý aplaus.

Zprávu revizní komise a strojníka přednesl velitel Radek Polanka. V loňském roce hasiči pořídili závodní přilby a savice s rychlospojkami. „Nové vybavení jsme ostře nasadili a ocenili na okrskové hasičské soutěži v Čímicích,“ doplnil velitel. Helmy, které nepadají z hlavy závodníci z jeho sboru ocenili zejména při proskakování oknem nebo zdolávání bariéry. Pochvaloval si i rychloupínání nových savic. „Rozhodně nám zkrátily dobu sání, ale stále to na to vysněné první místo nestačilo.“ Bojanovice nakonec skončily 7. z osmi soutěžních družstev. Výsledek velitel přičítá mizernému sání hasičské stříkačky.

Za odhodlání, které velitel do péče o vybavení i tým vkládá si vysloužil uznání od hasičského starosty Švehly i celého sboru: „Chtěl bych poděkovat Radkovi za to, jak se ujmul funkce velitele, udělal ten manšakft, dal dohromady techniku a fakt se staral,“ poděkoval Švehla.

Diskusní část patřila dvěma aktuálním tématům: staronové potřebě přesunutí májky z návsi blíže k hasičárně a podobě připomínky 760 let od založení Bojanovic. V reakci na první bod starosta Kraucher zaglosoval, „já jsem jí přemisťoval už jednou, tak teď podruhé. Tak snad už naposled.“  V druhém bodě se přítomní shodli, že by se mělo jednat o akci hasičů pro širokou veřejnost, ale jde především o výročí obce – tedy všech obyvatel, nikoliv pouze hasičů. Nebyla diskutována konkrétní podoba ani datum, „ale připomínka bude s největší pravděpodobností okolo data 22. srpna, kdy si připomínáme vysvěcení bojanovické kapličky,“ uvedl Nový. Podrobnosti by měly vyjít v příštím čísle RN.

Po padesáti minutách schůze padla poslední dvě poděkování: Vildovi Rutovi za přípravu výborného dančího guláše a Věrce Polankové za poskytnutí onoho daňka, kterého k její velké radosti vyhrála na mysliveckém plese.

Tereza Freidingerová (RN)
Text byl zaslán do redakce 14. ledna 2024

Jubilanti:
- Václav Přimda 70 let
- Jan Deklerck 70 let
- Radek Polanka 40 let
- František Švehla 40 let
- Karolína Nová 20 let

Služební matadoři:
- Alois Kožnar 54 let u SDH
- Václav Polanka st. 50 let u SDH

Zleva velitel Radek Polanka, jednatel Petr Nový a starosta SDH František Švehla. Foto: tfZleva velitel Radek Polanka, jednatel Petr Nový a starosta SDH František Švehla. Foto: tf