V Čepicích už to zasejc svítí

  • Tereza Freidingerová

Rozsvícení stromku s občerstvením a vystoupením. Zdánlivě nic, co by netrvalo víc jak hodinu, dvě. To ale vůbec není pravda. Cožpak o to, samotný akt a doprovodný program opravdu zhruba tolik času zabere, ale kolik se toho dopředu musí připravit, to už tolik vidět není.

Úplně jako první se musí už v půlce listopadu vybrat strom. Dva předešlé roky nám ho věnovala Ani z hospody. Ještě tam jeden volný má, tak jsme s ním počítali i pro letošek. Jenže nás koncem léta kontaktoval Michal Kazda, že má před domem smrk, který letos uřízne. Buď hned nebo počká až do toho listopadu, jak chceme. Chtěli jsme. Byl krásný. A ani moc vysoký, takže uříznutí a postavení chlapům naštěstí zas tak velkou práci nedalo. A ten pod hospodou nám zbyde třeba na příští rok?
 
Ve stejný den, kdy byli chlapi pro strom, jsme se my ženy sešly k výrobě ozdob. Dřevěné placky s mašlemi, které jsme různě obměňovaly zhruba poslední tři až čtyři roky, jsme asi již definitivně pověsily na hřebík a pustily se do výroby něčeho úplně nového. Drživše se při tom opět nepsaného hesla – méně plastu, co nejvíc přírody – jsme vyrobily stromečky ve dvou variantách. První z juty a druhou z větviček, obojí dozdobené nabarvenými kuličkami z buničiny. Bavilo nás to a snad je to na těch ozdobách i vidět.
 
Další víkend vždycky patří zdobení. Již řadu let nám s tím obrovsky pomáhá Fanda Vozka s plošinou. Přijel i letos a zase nám ušetřil spoustu práce. I díky němu bylo během pár hodin všechno hotové – na stromečku visela světýlka i ozdoby, vyzdobená kaplička, světelné řetězy na všech stranách mostu a na svodidlech k zastávce, i z gruntu zrekonstruovaný betlém.
 
A ten ještě další víkend, ten už patřil k akci samotné. Konkrétně na sobotu 2. prosince 2023 od 17 hodin, v předvečer první adventní neděle, jsme naplánovali slavnostní rozsvícení. To zahájil Libor, přivítal všechny přítomné a popřál krásné svátky. Dále promluvil sušický vikář P. Jaroslaw Zygmunt a povýšil tak tuto událost zase o kousek slavnostněji. Pak následovala kulturní vložka. O tu se nám vždycky postará Luboš Brabec, který si pokaždé k sobě někoho přizve. Letos byl dlouho v plánu Dan Hůlka, nakonec mu ale do toho vlezlo jiné vystoupení, tak se jeho účast u nás odkládá. Luboš tedy zalovil ve svých přátelích dále a pozval úžasnou mladou sopranistku Kristýnku Kůstkovou.  Ta nám za doprovodu Luboše přenádherně zazpívala několik skladeb. A aby toho nebylo málo, ještě si k sobě pozvali Natálku Venturovou, která mezi jednotlivými skladbami perfektně zarecitovala několik básní.
 
Tímto vystoupením již byla slavnostní atmosféra na nejvyšší možné úrovni, takže už nic nebránilo tomu odpočítat a rozsvítit vše připravené. To se sice povedlo až na druhý pokus, ale to nikomu nevadilo. Na ten okouzlující pohled na všechna ta světýlka se vyplatí počkat i mnohem déle než tu jednu malinkatou chviličku.
 
Pak už byla jen volná zábava ve formě občerstvení podbarveného poslechem koled. Co se týče občerstvení, musím před kuchařinkami smeknout. Kdybych měla vypsat, kdo co všechno udělal, bylo by to na další článek. Myslím, že nikdo s prázdnýma rukama nepřišel. A kdybyste na stole hledali dvě stejné dobroty, nenašli byste je. Už se všechny tak známe, že i bez domlouvání víme, co připravují ty ostatní a uděláme něco jiného. Takže jste mohli ochutnat úplně všechno a jedno bylo lepší než druhé. Opravdu.  K tomu se grilovaly klobásky a popíjel výborný svařáček (dětský i nedětský), které opět připravila Današka.
 
Poděkování. To je dost těžká věc při takovéto akci. Těch, co přiložili ruku k dílu, je fakt hodně, takže to vezmu raději tak všeobecně.  Velké díky všem našim spoluobčanům – za stromek, za nápady, za pomoc, za občerstvení, za účast. Umělcům za vystoupení.  Díky vám všem to byl kouzelný večer, kdy se nám fakt nechtělo domů.
 
Hana Sulánová
text byl zaslán do redakce 27. prosince 2023
 
 

Zrekonstruovaný betlém v Čepicích. Foto: Hana SulánováZrekonstruovaný betlém v Čepicích. Foto: Hana Sulánová

Vystoupení Lubomíra Brabce a Kristýny Kůstkové na rozsvícení stromu v Čepicích. Foto: archiv HSVystoupení Lubomíra Brabce a Kristýny Kůstkové na rozsvícení stromu v Čepicích. Foto: archiv HS

Nové vánoční ozdoby v Čepicích. Foto: Hana SulánováNové vánoční ozdoby v Čepicích. Foto: Hana Sulánová