Svatomartinské oslavy v Rabí: kreativní dílna, lampionový průvod i ohňová podívaná

Svatého Martina v Rabí držíme od roku 2011, kdy tradici obnovil spolek ROSa. Vždy 11. listopadu vyrazí děti s rodiči na lampionový průvod. A protože cesta po Rabí byla moc krátká, a tedy rychlá, postupně se k průvodu přidával další program – nejdříve ohňostroj, později ohňová show. Letos svátek připadl na sobotu, a tak přibyla další novinka –  kreativní dílnička pro děti ve spolkovém domě, kterou připravily maminky z Rabí a Bojanovic.

Svatomartinská dílnička

S maminkami z Rabí a Bojanovic a pošumavským dobrovolníkem Honzou Fuxou jsme se rozhodli před průvodem uspořádat kreativně-hudebně-vyprávěcí dílničku. Ta navazuje na setkávání místních maminek a organizaci společných komunitních akcí v rámci neformální skupinky BRČko – Bojanovičtí, Rabští a Čepičtí sobě.

Někteří ze zapojených dospěláků jsou i ve spolku ROSa, všichni jsme však z Rabí nebo Bojanovic (na čepické děti a dospěláky se teprve těšíme).

Maminka Hanka měla v dílně na starosti podzimní výtvarné tvoření a s dětmi vyráběla roztomilé papírové ježky. Olina dětem pomáhala s výrobou krásných lucerniček s výzdobou z přírodnin. A Anička s Honzou a dalšími rodiči vyráběli s dětmi louče a svatomartinské pláště.

Anička také účastníky učila svatomartinskou koledu a Honza jim coby svatý Martin vyprávěl svůj příběh a seznamoval je se svou vojenskou výstrojí, mečem a pláštěm.

Na zážitek jít průvodem se samotným svatým Martinem a s opravdovými loučemi nebo na zjištění, proč je svatý Martin zobrazován jen s polovinou pláště, děti i rodiče určitě jen tak nezapomenou.

Lampionový průvod a ohnivá tečka

Zatímco v dílničce byly děti schované v suchu a teple, my, organizátoři a organizátorky původu, jsme celou sobotu s obavami upínali své zraky k obloze, která byla šedivá deštěm, a přáli si, aby pršet přestalo. A jak u nas v ROSe říkáme, „někdo tam nahoře nás má rád, když ty akce děláme srdcem“. Tak se po páté hodině vyjasnilo, déšť ustal a vydrželo to celou podvečerní dobu.

K našemu lampionovému průvodu samozřejmě patří horký čaj pro děti. Místní členky spolku nezklamaly a opět napekly různé sladké dobroty. Pozadu nezůstal ani rábský knihovník Tomáš, který upekl tradiční párečky v lískovém těstu.

Akci zahájil starosta Mirek Kraucher, seznámil přítomné se scénářem průvodu a vzpomenul i na Den válečných veteránů, který též připadá na 11. listopadu. Na stánku byly k zakoupení červené květy vlčích máků, které jsou symbolem tohoto svátku.

Do čela průvodu se tentokrát postavil sám svatý Martin ve zbroji a se zapálenou loučí. Následován byl družinou dětí s vlastnoručně vyrobenými loučemi a přepásanými červeným pláštěm. Potom se přidali všichni příchozí a bylo jich opravdu hodně – přes sto účastníků. Průvod se vydal pod ochranou místních hasičů bezpečně přes jediný osvětlený přechod u hotelu Atawa cestou Na Světlou, kolem kulturního domu až na silnici k Buděticím, od křižovatky k místní části Hradčany a pod hradem zpět na náměstí. Byla to necelá půlhodinka chůze se světýlky.

Na náměstí už čekala skupina ohněstrůjců ze spolku VitaSua ze Sušice a Morgana von Maxberg z Plzně. Ti nás už dopředu informovali, že pokud bude pršet, nemohou vystoupit kvůli vlhkosti a vodě. To by byla velká škoda. Naštěstí jen trochu foukal vítr a ohňová show mohla začít. A bylo nač koukat! Celé vystoupení odměnili přítomní velkým potleskem a my ve spolku byli rádi, že vše nakonec skončilo tak, jak bylo naplánováno. Vždyť kvůli našemu tradičnímu lampionovému průvodu přijeli rodiče s dětmi opravdu z blízkého i dost vzdáleného okolí. Jsme rádi, že můžeme dětem dopřát zdarma nejen takovou podívanou, ale i malé občerstvení. Tak za rok na svátek svatého Martina opět přijďte.

Anna Svobodová (BRČko) a Marie Jamrichová (ROSa)

Fotogalerie z průvodu FB ROSa

Na letošní průvod dorazil sám svatý Martin, který pomáhal dětem s výrobou loučí. Foto: Anna SvobodováNa letošní průvod dorazil sám svatý Martin, který pomáhal dětem s výrobou loučí. Foto: Anna Svobodová

Na svatomartinské dílničce si děti mohly vyrobit louče, lucerničky, pláště i roztomilé ježečky. Foto: Anna SvobodováNa svatomartinské dílničce si děti mohly vyrobit louče, lucerničky, pláště i roztomilé ježečky. Foto: Anna Svobodová