S výsledkem jsem spokojený, ambice do budoucna je ale stuha, hodnotí starosta účast Rabí v soutěži Vesnice roku 2023

V sobotu 12. srpna 2023 převzal starosta obce Miroslav Kraucher na slavnostním vyhlášení soutěže Vesnice roku 2023 Plzeňského kraje v Chodové Plané pamětní minci a diplom za mediální obraz obce. Soutěže se město Rabí zúčastnilo popáté v historii a příští rok se chce opět přihlásit. Zeptali jsme se starosty, jak hodnotí výsledky letošního ročníku a s jakými ambicemi půjde obec do soutěže v roce 2024.

Komise strávila letos v květnu v Rabí dvě hodiny, během kterých jsi se soustředil na prezentaci toho, co se od jejich poslední návštěvy v roce 2019 změnilo nebo posunulo, ale také především na péči o veřejnou zeleň a kulturní krajinu. Jak jsi s jejich verdiktem a celkově s výsledkem naší účasti v letošním ročníku spokojený?
S výsledkem jsem celkem spokojený. Protože ocenili to, co se tady na radnici v posledních měsících změnilo. A to je reinkarnace novin a změna způsobu informování o dění v obci i v okolí – na našem Facebooku, který má dost velký dosah, pomocí SMS hlášení, a také samozřejmě v podobě aktualit, které se dávají na web a později se objeví v tištěných novinách. Je to takové propojování způsobů informování a trochu jiný úhel pohledu na mediální obraz obce. Je to něco, co běžné není. To znamená, že to porotu zaujalo.

To, co jsme tady dělali v jiných odvětvích, je asi úplně nezaujalo, protože obce to mají podobné – obnovují hřiště, zlepšují infrastrukturu. A zkrátka u nás se jim líbilo to, jak využíváme různé kanály k informování lidí.

S jakým očekávání radnice do soutěže šla?
Očekávání nebyla nijak velká, protože naposledy jsme se zúčastnili v roce 2019 a od té doby uběhlo spoustu času. Především jsme se chtěli zúčastnit, a tak nějak si zrevidovat to, co jsme tady za ty roky udělali. V podstatě se nějakým způsobem sami před sebou poplácat po zádech za to, co jsme udělali, co jsme změnili. A samozřejmě i kritickým okem poukázat na to, co bychom chtěli ještě zlepšit nebo kde máme nedostatky. Což při těch dvou hodinách s porotou Vesnice roku tady na Rabí určitě zaznělo.

Myslím si, že jsme se měli čím pochlubit. A ono je příjemné občas někomu sdělit to, co jsme udělali. Protože většinou na naše bedra padá spíš kritika, co ještě je třeba udělat a co je třeba změnit. Ale ve chvíli, kdy něco uděláme a změníme, tak už to často zapadá do běhu dějin, dál už to nikdo neřeší a už se to bere jako samozřejmost.

Za co by měla být obec oceněná, protože to dělá dobře?
Byli jsme ocenění za přístup k informování a za mediální věci, které děláme. Za propagaci a tak podobně. Myslím si, že trefili do černého.

V budoucnu by obec mohla být v oceněna i za to, že obnovujeme cesty, vysazujeme stromy v krajině a přispíváme k obnově kulturní krajiny, kterou kdysi začal člověk nějakým způsobem vytvářet. To bylo v minulých letech mimo zájem veřejnosti. Dneska veřejnost, stejně tak my jako úřad chceme kulturní krajinu obnovovat. Obnovovat staré cesty, krásná místa, která jsou kolem nás. Takže určitě v tomto směru bychom mohli třeba bodovat.

S jakou ambicí se příští rok přihlásíme?
Určitě se lépe připravíme na porotu, na ty dvě hodiny, které tady s námi stráví, abychom dokázali naše věci, ta naše top prodat. Každopádně naše ambice bude dosáhnout na nějakou stuhu. To by pro nás bylo to, co bychom si přáli.

Samozřejmě je ale důležité se zúčastnit i proto, abychom o sobě dali vědět nejenom jako o Rábí – tedy jako o obci, která má hrad. Ale dát o nás vědět i jako o obci, kde žijí lidé. Že tu žijeme, děláme pěkné věci. Že nežijeme jenom turistickým ruchem, ale že se dokážeme bavit. Myslím si, že kultura v našich obcích je dobré úrovni.

Takže s jakou ambicí se chceme příští rok přihlásit? Pokusit se dosáhnout na stuhu, nebo se k ní alespoň přiblížit.

Tereza Freidingerová

Pamětní mince za mediální obraz obce. Foto: tfPamětní mince za mediální obraz obce. Foto: tf