Rabí v soutěži Vesnice roku už popáté

V úterý 30. května 2023 dorazila do rábské hasičárny hodnotící komise soutěže Vesnice roku. Během dvou hodin jsme ji představili naše aktivy za uplynulé čtyři roky. Prezentace se dotkla zejména péče o veřejná prostranství a obnovy kulturní krajiny. Komisi jsme vzali do Bojanovic a na rábskou plovárnu.

Komise měla dorazit na devátou, v hasičárně to ale žilo už od brzkých ranních hodin. Připravovala se prezentace aktivit a úspěchů obce a snídaně pro hodnotitele.

Radka Půroková ze Zdeňkou Hrabovou z městského úřadu a Andrea Bláhová z technické sekce odložily razítka a hrábě a pustily se do smažení palačinek, přípravy chlebíčků a vaření kávy.

Druhá polovina zasedací místnosti se proměnila v síň slávy Rabí, Bojanovic a Čepic. Na komisi čekaly novodobé kroniky, všechny výtisky Rábských novin, publikace z produkce ROSy, přehledové seznamy projektů obce. A také čtyři plakety, které Rabí již v minulosti od Vesnice roku získalo.

„Začínali jsme v roce 2016,“ popisuje historii účasti Rabí v soutěži Marie Jamrichová z ROSy, „a dostali jsme ocenění za vzorné vedení kroniky.“

O rok později na nás čekala naprosto unikátní cena a jsme nejspíš jejími jedinými nositeli. „Tenkrát tady komise strašně zmokla při bouřce. Byli úplně promočení,“ vzpomíná Marie. „Starosta je odvezl a oblékl do suchého. A na vyhlášení výsledků nám dali cenu hejtmana za to, jak se o ně starosta báječně postaral.“

V roce 2018 jsme získali plaketu za udržování místních tradic a o rok později komise ocenila stavbu kamenné zvoničky na rozcestí mezi hradem a řekou.

V covidových letech 2020 a 2021 byla soutěž pozastavena. „V roce 2022 se už konala, ale my jsme se nepřihlásili. Říkali jsme si, že vše teprve znovu startujeme. A navíc bylo moc práce s hasičárnou,“ vysvětluje Marie soutěžní pauzu.

Prezentaci obce připavili (zleva) starosta Miroslav Kraucher, Marie Jamrichová za spolek ROSa, Radka Půroková, Andrea Blánová a Zdeňka Hrabová.Prezentaci obce připavili (zleva) starosta Miroslav Kraucher, Marie Jamrichová za spolek ROSa, Radka Půroková, Andrea Blánová a Zdeňka Hrabová. (foto: tf)

Veřejná prostranství a zeleň

Vyhrát v soutěži není jen tak a trvá to i několik let. Obec má na sebeprezentaci pouhých sto dvacet minut přímo před komisí plus informace poskytnuté v přihlášce, ke které smí přiložit jenom třicet fotek. „My jsme se přihlásili teprve v roce 2016 a ta soutěž běží už dvacet pět let. Hlavní cenu vyhrávají ti, co už nasbírali nějaké stuhy,“ vysvětluje pravidla Marie.

V soutěži se bojuje celkem o pět různých stuh, o cenu naděje pro živý venkov a o zlatou cihlu v Programu obnovy venkova. Oranžová stuha je za spolupráci obce se zemědělci v péči o kulturní krajinu, zelená za péči o životní prostředí a zeleň, bílá za činnost mládeže, modrá za společenský život a zlatá za celkové vítězství v krajském kole.

„Letos jsme chtěli ukázat komisi hlavně péči o zeleň a veřejná prostranství. Jak obnovujeme zaniklé cesty a staráme se o místa, kde si mohou zejména místní odpočinout,“ popisuje letošní záměr účasti v soutěži starosta Miroslav Kraucher.

Ve své prezentaci krátce představil významné úspěchy všech tří obcí za několik posledních let, spolkovou činnost, aktivity školky a technické vybavení obce. Pozornost ale mířil zejména na změny veřejného prostranství a kulturní krajiny v našem katastru.

V exkurzní části jsme komisi proto vzali do Bojanovic, kde jsme jim ukázali nové zastávky a představili plány na revitalizaci místního dětského hřiště. „Hřiště budeme upravovat v letošním roce. Herní prvky už máme. A aby děti nevběhly do silnice, hřiště odstíníme dvou a půl metrovým modřínovým plotem,“ vylíčil starosta.

Pochlubili jsme se obnovenou cestou mezi bojanovickou cihelnou a kostelem sv. Jana Nepomuckého, ukázali jim parkovací plochy pro turisty a zavezli je na rábskou náplavku. Tam se tedy od silnice po svých vydali jen ti neodvážnější, kteří se nebáli klíšťat ve vysoké trávě na přístupové cestě.

Po závěrečném společném snímku na rábském náměstí, kde někteří z nich byli poprvé v životě, jsme za pět minut konec časového limitu dorazili do hasičárny. Rozloučili se a usměvavá komise s výbornou náladou a obtěžkána upomínkovými dárky mohla vyrazit na další misi směr naši konkurenti Nezdřev a Strašice.

EDIT: V pátek 9. června komise Plzeňského kraje zveřejnila vítěze zlaté stuhy, tedy celkového vítěze krajského kola. Je jím obec Chodová Planá na Tachovsku. Vítězové dalších stuh a dílčích cen budou odtajněni až na slavnostním vyhlášení v Chodové Plané 12. srpna 2023.

Fotoreportáž z návštěvy komise na FB Město Rabí

Tereza Freidingerová

Rabí získalo v rámci soutěže Vesnice roku už čtyři ocenění. Za kroniku, cenu hejtmana, za udžrování tradic a za kamennou zvoničku.Rabí získalo v rámci soutěže Vesnice roku už čtyři ocenění. Za kroniku, cenu hejtmana, za udžrování tradic a za kamennou zvoničku. (foto: tf)

Komise dorazila na devátou, a tak jsme jí přivítali snídaní.Komise dorazila na devátou, a tak jsme jí přivítali snídaní. (foto: tf)