Rabí hostilo okresní kolo dětské hasičské hry Plamen. Přijelo přes pět set soutěžících

• Tereza Freidingerová

V sobotu 20. května 2023 se rábské fotbalové hřiště proměnilo ve stanové městečko. Z celého okresu dorazily stovky mladých hasičů a hasiček a jejich příznivců, aby poměřili síly ve čtyřech požárních disciplínách hry Plamen. SDH Rabí mělo své zastoupení ve starší kategorii, ve které se rábské děti umístily dvacáté třetí z třiceti jedna zaregistrovaných týmů.

Od brzkých ranních hodin se okolí kostela sv. Jana Nepomuckého v Rabí plnilo červenobílými dodávkami sborů dobrovolných hasičů z celkem třiceti šesti obcí Klatovska. Startovní listina čítala padesát tři týmů z toho dvacet dva v mladší kategorii a třicet jedna ve starší.

Na mladé hasiče i jejich doprovod čekal perfektně připravený areál se zbrusu novými plošinami a prostorem pro nástřikové terče využívané v disciplíně požárního útoku. „Soutěžní stanoviště a občerstvení jsem nachystali v pátek před soutěží,“ komentuje organizaci velitel SDH Rabí Václav Hejpetr. „Ale stavy pro požární útok jsme postupně připravovali už od března,“ dodává.

Akce by nemohla klapnout bez zapojení celého rábského SDH. „Všem moc děkuji za přípravu. Za stanoviště, za občerstvení,“ vzdal holt svému týmu velitel Hejpetr. Rábští hasiči a hasičky od rána neúnavně připravovali jídlo, nápoje nebo zajišťovali vodu pro požární útoky. Jenom klobás opekli přes tři sta a svačin pro závodníky vydali na sedm set. A otáčeli se tak, že se ani nestíhaly tvořit fronty.

Nasazení hostitelského sboru z Rabí, organizačního týmu z OSH Klatovy a rozhodčích, kteří se mnohdy došli občerstvit až po několika hodinách pečlivého soudcování, vyzdvihl v závěrečné řeči i starosta OSH Klatovy Jaroslav Šimáček: „Velký dík patří rábským hasičům a Václavovi Hejpetrů za skvělou organizaci,“ uzavřel Šimáček celodenní klání.

Letošní poháry putují do Strážova a Týnce

Soutěžilo se v klasickém požárním útoku a požárním útoku CTIF a ve štafetě 4 x 60 metrů a štafetě dvojic.

Poháry za celkové hodnocení ve všech čtyřech disciplínách si odnesli v mladší kategorii malí hasiči ze sborů ve Strážově, Bystřici nad Úhlavou a Štěpánovicích A. Ve starší kategorii se na prvním místě umístily děti z Týnce u Horažďovic, následované mladými hasiči a hasičkami ze Švihova a Předslavi.

Soutěžní klání se bohužel neobešlo bez zranění a některé týmy nemohly svůj závod dokončit. Mezi staršími nakonec nedokončila nebo nenastoupila čtyři družstva, v mladší kategorii sedm.

Radost i zklamání rábských dětí

Tým rábských mladých hasiček a jednoho hasiče nastoupil k první disciplíně – štafetě dvojic – až po dvanácté hodině. Dopolední napětí vystřídala soutěžní nálada a velitelka štafety Kristýnka Švehlová mohla začít ukrajovat první bodované kroky jejího družstva.

Začátek se Rábským povedl na jedničku a skupina ve složení Lucinky a Káji Jůnových, Vandy Rutové a Rózy Sýkorové byla jenom 15 sekund za prvním Týncem u Horažďovic a obsadila jedenáctou příčku z jedna třiceti. „Štafeta dvojic se jim opravdu povedla dobře. Tu měli nejlepší,“ hodnotil zpětně výkon rábských dětí velitel Hejpetr.

Že se povedla, cítily i děti, z jejichž tváří po první disciplíně vyzařovalo uvolnění. A také natěšení na další adrenalin – požární útok.

Ten Rábští ještě pod zamračeným nebem vystřihli na jedničku, ale výsledek byl neplatný. Druhý pokus už se počítal, ale bohužel nevyšel tak, jak by si soutěžící představovali. Nakonec si za 61,45 vteřin zapsali až dvacáté páté místo a radost vystřídalo zklamání.

Začalo pražit. Děti se postavily potřetí na start. Štafetu 4 x 60 metrů běžely zvlášť starší a po nich mladší členové družstva. Započítaný čas první rychlejší skupiny 63,59 sekund byl až dvacátým druhým v pořadí. A to i navzdory parádnímu překážkového přeskoku, který na trati bez mrknutí oka předvedla Lucinka Jůnová. První byla Bystřice nad Úhlavou s časem 46,18 vteřin.

Před hasičkami a hasičem byla ještě poslední disciplína a pořád bylo o co bojovat. Minimálně první patnáctka byla stále na dosah. A děti se do boje pustily s vervou.

Součástí poslední disciplíny - požárního útoku CTIF - je i zasažení nástřikového terče džberovými stříkačkami, které vypadají jako minimax s pumpu. Soutěžícím se ale nepodařilo jednu ze dvou nádob o pěti litrech naplnit. A to ani s použitím náhradní vody. „Na vině byla špatná technika pumpování a tím bylo hodně problematické se trefit do terče," zanalyzovala nezdar jedna z vedoucích Blanka Strolená. Trestné body znamenaly devatenáctou příčku.

Od poslední disciplíny odcházely rábské děti opravdu skleslé. V celkovém součtu obsadily dvacáté třetí místo. Byla to ale jejich první zkušenost s tak velkými závodem, navíc na domácí půdě. Pro vedoucí Blanku Strolenou a Janu Hozmanovou, velitele Hejpetra, rodiče a všechny další podporovatele předvedly bezesporu výkon hodný medaile.

„Na této soutěži byly vůbec poprvé. Zúročily všechno, co se při trénování naučily, ba možná i něco víc. Ale je jasné, že nervózní byly jak děti, tak i my vedoucí,“ vyzdvihla výkon svých svěřenců Blanka Strolená. „Moc děkujeme dětem za perfektní výkon a jejich příbuzným za nejhlasitější podporu,“ ocenila mladé hasičky a hasiče i Jana Hozmanová. „Pro mě osobně je nejdůležitější, že máme všechny děti zdravé, bez úrazu,“ dodala.

Jedno malé ocenění v Rabí nakonec přeci jen zůstalo. Členka dětského družstva Anička Freidingerová obsadila třetí místo za kresbu hasiče zachraňujícího kominíka, kterou do soutěže přihlásila přes svojí základní školu.

Fotogalerie z účasti rábského družstva ve hře Plamen nezleznete na fb Město Rabí.

Tereza Freidingerová
23. května 2023

Slavnostní nástup na hřišti v Rabí.Slavnostní nástup na hřišti v Rabí. (Foto: tf)

Okresní kolo hry Plamen v Rabí 2023.Okresní kolo hry Plamen v Rabí 2023. (Foto: tf)

Závodní klání odstarovala Kristýna Švehlová jako velitelka štafety dvojic.Závodní klání odstarovala Kristýna Švehlová jako velitelka štafety dvojic. (Foto: tf)

Sehraný rábský tým při požárním útoku.Sehraný rábský tým při požárním útoku. (Foto: tf)

Parádní přeskok ve štafetě 4 x 60 m vystřihla Lucie Jůnová.Parádní přeskok ve štafetě 4 x 60 m vystřihla Lucie Jůnová. (Foto: tf)

Do poslední disciplíny - PÚ CTIF - se vrhly rábské děti s odhodláním.Do poslední disciplíny - PÚ CTIF - se vrhly rábské děti s odhodláním. (Foto: tf)

Diplom za rábské družstvo převzala jeho kapitánka Karolína Jůnová (uprostřed) od starosty OSH Klatovy Jaroslava Šimáčka.Diplom za rábské družstvo převzala jeho kapitánka Karolína Jůnová (uprostřed) od starosty OSH Klatovy Jaroslava Šimáčka. (Foto: tf)

Nové plošiny pro disciplínu požárního útoku.Nové plošiny pro disciplínu požárního útoku. (Foto: tf)