„Poběžíš zítra?“ Věta, bez které se bojanovická májka už neobejde

  • Tereza Freidingerová

Už potřetí se na prvního května Bojanovičtí postavili na start Prvomájového běhu Bojanovice-Rabí a zpět. Dvacet čtyři atletů a atletek všech věkových kategorií poměřili své síly na třech tratích. Ta nejkratší osmisetmetrová patřila dětem, ženy běžely o čtyři sta metrů dál a nejdelší mužská, kterou si zaběhla i jedna z žen, měřila čtyři a půl kilometrů. Zlaté medaile putovaly do Bojanovic, Rabí a Sušice, speciální ženská v mužské kategorii do Strakonic.

Sedm holčiček a jeden kluk

Z osmi nejmladších účastníků na startu doběhla jako první jedenáctiletá Lucinka Jůnová. „Loni děti ještě nebyly, tak jsem běžela za ženy,“ vzpomíná. Z dětí byla ale v roce 2023 bezkonkurečně nejlepší a jinak tomu nebylo ani letos. Dětskou trať od Šráku k lesíku si z dlouhé chvíle dala dokonce hned dvakrát za sebou.

„Běhám za školu – Lerchovku,“ přiznává se mladá běžkyně ke své atletické duši – „za kterou jsem jednou vyhrála orientační běh.“ Ocenění z běhů a cyklistických závodů má doma už několik. Prvomájová zlatá fidorka bude její čtvrtou z těch nejcennějších medailí.

A jak zkušená mladá běžkyně hodnotí bojanovický závod? „Ten orientační běh byl zábavnější. To jsme řešili různé úkoly,“ s upřímností srovnává. Záhy ale dodává, že na bojanovickém by ani tak nic neměnila. Jestli se rozběhne z Šráku dolů i příští rok, zatím Lucinka neví, ale by byla by škoda, kdyby ne, za rok by totiž útočila už na hattrick.

Modrou fidorku za druhé místo brala Kristýnka Švehlová a červenou za třetí pozici Terezka Polanková.


Ženy v běhu na dvou tratích

Dámská trať doznala oproti předchozímu roku výrazného zkrácení. Trasa až k božím mukám u rábského kravína byla demotivační. Běžet teprve tam, když proti už běželi muži, moc povzbuzení do žil nevhánělo. A tak se letos dámy otočily už u cihelny a poprvé v historii závodu nastal okamžik, kdy žena běžela proti mužům. První v ženské kategorii – Lucie Fischerová z Rabí – totiž doběhla z celého startovního pole k cihelně jako první.

První byla i v cíli, což byl plán, se kterým do Bojanovic dorazila. „Věděla jsem, že mám natrénováno, tak jsem si běžela pro první místo. To byl i důvod, proč jsem nechtěla běžet s muži,“ přiznává sympatická rábská atletka, proč nenastoupila na delší mužskou trať. Vidině ukořistěné bojanovické zlaté fidorky a návratu s takovou trofejí do Rabí se prostě nedalo odolat. „Ale příští rok to s nimi už zkusím, snad,“ dodává Fisherová.

Druhá cílovou rovinkou prosvištěla Veronika Jůnová a třetí Pavlína Švehlová – obě z Bojanovic.

Zvlášť hlubokého uznání se dostalo přespolní šestnáctileté Markétě Pilíkové, která jako jediná z žen běžela s muži celou prvomájovou trať. „Mojí motivací je překonávat sama sebe a zlepšovat se. Jsem k tomu vedena od mala,“ vysvětluje strakonická sportovkyně, proč se rozhodla běžet s muži. Do cíle nakonec dorazila na osmém místě z třinácti startujících. „Vaše trasa se mi líbila, atmosféra byla ‚rodinná‘ a konkurencí mi byli pouze muži,“ hodnotí Markéta.Zkušnost porazila mládí

Šrák – cihelna – bývalé JZD – boží muka a zpět. Celkem čtyři a půl kilometrů po náročném hlídání májky čekalo na dvanáct mužů a jednu ženu. I letos pro jistotu vyrazil sběrný vůz – stařičký Deutz s valníkem s pohodlnými zánovními židličkami. Ale k překvapení všech nemusel z běžců na hlavní trati „sebrat“ jediného závodníka. To jenom potvrzuje, jak prestižní záležitostí je postavit se na start prvomájového běhu, ale především závod dokončit.

Hlouček běžců, běžkyň a malých sportovců, který startoval naráz, se roztrhal záhy po úvodním klaksonu. Už u lesíka bylo zjevné, že o první tři místa se poperou maximálně čtyři běžci – místní Josef Ruta, František Švehla a Michal Barborka, který obhajoval loňský titul. A přespolní Milan Žaloudek. Ale už u Žínku bylo jasno o první třech. Neznámou zůstávalo pouze pořadí.

Boží muka pod kravínem oběhli běžci v pořadí Milan, Josef a Michal, ale jenom po pár metrech mírného kopečka kolem seníku se mezera mezi dvojicí Milan a Michal a třetího Josefa výrazně zvětšila. Chvíli na to nastal moment, který nikdo z Bojanovicích neočekával, nebo si spíš nepřipouštěl. S každým dalším krokem se sušický Milan o několik decimetrů vzdálil místní naději Michalovi.

Cílovou pásku tři a čtyřicetiletý Milan proťal už zcela osamocen. Konkurence zůstala daleko za jeho zády včetně místního šampiona – teprve sedmnáctiletého Michala. Třetí fidorku bral Josef Ruta.

A jak se to stalo, že i mužskou medaili vyfoukl přespolní atlet? Náhodou. „My máme strašně rádi rábskou pouť, je to jedna z nejlepších poutí, co znám,“ popsal Milan, jak se o běhu dozvěděl. „A když jsme hledali termín, kdy bude – věděli jsme, že někdy v květnu, tak jsme narazili v kalendáři akcí na tento běh.“

Zda bude Milan obhajovat fidorkové vítězství i příští rok? „To nevím, ale snad jo. Trať je to nádherná. Mě se hrozně líbí takový běh,“ pochvaluje si držitel zlaté medaile. A co na to Bojanovičtí? Jestli to takto půjde s věhlasem jejich běhu dál, zavedou novou kategorii „Bojanovice“, aby se nějaké ty zlaté fidorky zakutálely i do Bojanovic.

Tereza Freidingerová (RN)
text byl zaslán do redakce 22. května 2024Výsledková listina "DĚTI" - trať Šrák-lesík a zpět (800 m)
1. Lucie Jůnová (11)
2. Kristýna Švehlová (11)
3. Tereza Polanková (10)
4. Vanda Rutová (12)
5. Markéta Švehlová (8)
6. Anna Freidingerová (9)
7. Šimon Polanka (7)
8. Rozálie Rajznoverová (8)

Výsledková listina "ŽENY" - trať Šrák-cihelna a zpět (1200m)
1. Lucie Fischerová
2. Veronika Jůnová
3. Pavlína Švehlová

Výsledková listina "MUŽI" - trať Šrák-boží muka a zpět (4500 m)
1. Milan Žaloudek
2. Michal Barborka
3. Josef Ruta
4. František Švehla
5. Miloš Barborka ml.
dělené 6. Radek Polanka
Jan Pinkas
8. Markéta Pilíková
dělené 9. Miloš Barborka st.
Jan Freidinger
11. Martin Jůn
12. Václav Polanka
13. Dušan

Vítězky dětské kategorie zprava Kristýna Švehlová (2.místo), Lucie Jůnová (1. místo), Tereza Polanková (3. místo). Foto:tfVítězky dětské kategorie zprava Kristýna Švehlová (2.místo), Lucie Jůnová (1. místo), Tereza Polanková (3. místo). Foto:tf

Vítězky ženské kategorie zprava Veronika Jůnová (2. místo), Pavlína Švehlová (3. místo), Lucie Fischerová (1. místo) a Markéta Pilíková (8. místo mezi muži). Foto:tfVítězky ženské kategorie zprava Veronika Jůnová (2. místo), Pavlína Švehlová (3. místo), Lucie Fischerová (1. místo) a Markéta Pilíková (8. místo mezi muži). Foto:tf

Vítězové mužské kategorie zprava Michal Baborka (2. místo), Milan Žaloudek (1. místo), Josef Ruta (3. místo). Foto: tfVítězové mužské kategorie zprava Michal Baborka (2. místo), Milan Žaloudek (1. místo), Josef Ruta (3. místo). Foto: tf

Třetí ročník Prvomájového běhu Bojanovice-Rabí a zpět. Foto: tfTřetí ročník Prvomájového běhu Bojanovice-Rabí a zpět. Foto: tf