Okrsková soutěž v Čepicích: na start se postavila všechna naše SDH

  • Tereza Freidingerová

V sobou 18. května 2024 vodáky v čepickém tábořišti vystřídali hasičky a hasiči z okrsku č. 9 Žichovice, kteří zde v okrskové soutěži odběhli štafetu a požární útok. V mužské kategorii nastoupilo devět týmů, v ženské čtyři a v dětské dva z celkem osmi sborů místních obcí. Po dlouhé době se klání účastnila družstva reprezentující všechny tři naše obce, Rabí mělo zastoupení v mužské i ženské části. Ženy jako jediné postoupily do dalších bojů.

Čepice hostily okrskovou soutěž po dlouhých letech. „Přesně nevím, kdy tady byly závody naposledy,“ přemýšlí Eduard Potužník, šéf čepického realizačního týmu. „Dřív ale bylo takové pravidlo, že když to nikdo nechtěl dělat, tak se to udělalo v Čepicích,“ vysvětluje Potužník, jak se letošní závody dostaly právě sem. „Když jsem byl na okrskové schůzi, tak žádný sbor o soutěž neměl zájem. Tak jsem se po konzultaci s některými členy rozhodl, že bychom to mohli udělat a zkusit oprášit tým a víc zmobilizovat ty mladší, aby šli. A to se povedlo,“ hodnotí Potužník.  

Čepičtí nakonec skončili k radosti místních sedmí. „Náš cíl byl, aby byly platné pokusy. Protože po těch letech pauzy a mála tréninku jsme chtěli mít hlavně platné pokusy. A to se povedlo,“ pochválil Čepické Potužník. Výkon domácího družstva rozzářil i jejich velitele Václava Marka ml. „Jsem naprosto spokojený. Jsme sedmí a nejsme poslední. Po devíti letech jsme dali dohromady tým. Jsme rádi, že se to sešlo a že jsme to odběhli,“ ocenil své kluky Marek.

Hned dva důvody k radosti měli soutěžící z rábského stanu. Muži brali bronz a ženy postoupily do vyřazovacího kola do Žichovic. Rejpal by mohl namítnout, že ženy neměly žádné protisoupeřky, ale jejich výkon v požárním útoku 49:73 sekundy předčil hned čtyři mužské týmy.

„S výsledkem kluků i holek jsem spokojený. Kluci obsadili třetí místo a povedlo se jim všechno dobře,“ zhodnotil úspěchy Rábských jejich velitel Václav Hejpetr. „Jsem na nás velice pyšná, protože postupuje do vyřazováku,“ radovala se z umístění po předávání diplomů rozdělovačka Pavlína Švehlová, která vidí další poměřování sil velmi nadějně. „Jsme pozitivně nastavené a nic nás nezastaví.“  

Bojanovičtí nastoupili jako sedmí. Nakonec si odvezli osmé místo. „Přijeli jsme si to sem hlavně užít,“ komentoval po závodech účast svého družstva velitel Radek Polanka. „Vzhledem k tomu, že máme stříkačku ve špatném stavu a netlačí vodu, tak jsem takové umístění předpokládal. Navíc na průměrný věk 47,5 jsme podali skvělý výkon,“ dodává Polanka. I navzdory objektivně špatnému výsledku si Bojanovičtí vysloužili nejhlasitější aplaus za odhodlání a nasazení, které předvedli během štafety. Když se závodníkovi podařilo přeskočit bariéru až na čtvrtý pokus, prostor tábořiště rozduněly ovace. „To je jako kdyby Ronaldo vstřelil gól,“ glosoval povzbuzování publika jeden z návštěvníků.  


O dva týdny později v sobotu 1. června v Žichovicích nakonec ženy opravdu uspěly. Umístily se na 7. místě a postoupily do okresního kola.

Tereza Freidingerová (RN)
text byl zaslán do redakce 4.června 2024Eduard Potužník, šéf organizačního týmu čepických hostitelů okrskové soutěže. Foto: tfEduard Potužník, šéf organizačního týmu čepických hostitelů okrskové soutěže. Foto: tf


Václav Marek ml., velitel čepického družstva. Foto: tfVáclav Marek ml., velitel čepického družstva. Foto: tf


Václav Hejpetr, velitel rábských hasičů. Foto: tfVáclav Hejpetr, velitel rábských hasičů. Foto: tf


Radek Polanka, velitel SDH Bojanovice. Foto: tfRadek Polanka, velitel SDH Bojanovice. Foto: tf


Ženské družstvo SDH Rabí. Foto: tfŽenské družstvo SDH Rabí. Foto: tf


Výsledková listina okrskové soutěže 18.5.2024, Čepice. Okrsek č. 9 Žichovice, obvod III Žihobce.Výsledková listina okrskové soutěže 18.5.2024, Čepice. Okrsek č. 9 Žichovice, obvod III Žihobce.


Vítězové mužské kategorie: Čímice (1), Žichovice A (2), Rabí (3). Foto: tfVítězové mužské kategorie: Čímice (1), Žichovice A (2), Rabí (3). Foto: tf