Odhalení pamětní desky letci RAF a rodákovi z Vlkonic Matějovi Pavlovičovi

  • Tereza Freidingerová

V sobotu 2. září se ve Vlkonicích uskutečnila velká vzpomínková akce spojená s odhalením pamětní desky věnované čtyřem příslušníkům Britského Královského letectva—RAF. Piloti Matěj Pavlovič, Josef František, Wilhelm Kosarz a Josef Balejka se dali dohromady v Polsku v roce 1939. Domů se vrátil pouze poslední z nich. Rodák z Vlkonic Matěj Pavlovič padl v boji o Británii.

Náš Klub vojenské historie Otaslavice se rozhodl vzdát holt tomuto českému čtyřlístku a v průběhu posledních let jsme odhalili pamětní desky všem čtyřem pilotům. Ta poslední patřila Matějovi Pavlovičovi.

Z Prahy jsme se do Vlkonic vydali spanilou jízdou, v čele s legendárním vozem Jeep Willys—Vildou. Po celý víkend jsme byli v péči dobrovolných hasičů z Budětic—Vlkonic, na které „dohlížel“ pan starosta Pavel Huda.

Skvělá akce, dokreslená maketou letounu Spitfire, na jakém Matěj Pavlovič létal, a samozřejmě i průlety našich bitevníků L 159 ALKA a historického letounu. Náš největší obdiv ovšem sklidil kamenný monument s výškou 2,3 m, na který pan kameník Lukáš Řezníček z Prádla umístil naši pamětní desku.

Vlkoničtí (Budětičtí) jak akcí, tak krásným pomníkem nasadili vysokou laťku. Je to i obrazem úcty, jakou prokazují svému slavnému rodákovi. A již neodmyslitelným se stalo slavnostní odhalení, kterého se samozřejmě ujal synovec Matěje Pavloviče pan Jaroslav Pavlovič a prasynovec Josefa Františka pan Igor Fryč.

Věřím, že naše společné úsilí udrží ještě po mnoho let povědomí o našich odvážných předcích. Že každý, kdo se u pomníku zastaví a přečte si základní informace, bude chtít vědět víc. A to je pro nás tím hlavním cílem projektu. Nezapomenout a vědět!

Nezbývá než poděkovat všem, kteří doposud do našeho projektu přispěli. Vážíme si jich, i přízně a podpory, které se nám dostává. A již nyní připravujeme pokračování v Karviné, Dęblině a Paříži.  Vladimír Ambros, KVH Otaslavice
text vyšel v RN č.57, 3.10.2023


Pamětní deska letcům RAF včetně rodáka Matěje Pavloviče ve Vlkonicích. Foto: KVH OtaslavicePamětní deska letcům RAF včetně rodáka Matěje Pavloviče ve Vlkonicích. Foto: KVH Otaslavice