Od garsonky po mezonet. Režné zdivo rábského torza se už brzy dočká prvních obyvatel.

  • Tereza Freidingerová

Opuštěný dům na rábském náměstí konečně nabude smysluplného využití. Měl to být objekt veřejné vybavenosti, takový socialistický obchoďák. Ale dva roky po zahájení stavby přišla revoluce a budovu čekal jiný osud. Na tři dekády se stala smetištěm a zašívárnou pro místní sprejery. V roce 2021 dům koupila plzeňská společnost ConTree Concept, která zde buduje jedenáct bytů, osobitou kavárnu a komerční prostory.

„Nejsem místní, ale s kamarády pravidelně sjíždíme Otavu,“ vypráví Petr Minář—předseda správní rady firmy vlastnící dům—jak jej objevil. Když v roce 2020 po nějaké době zase projížděli Rabím, zahlédl ceduli „na prodej“. „Rozhodování trvalo půl roku. Možná nám nahrávalo, že byl covid a my měli čas nad tím hodně přemýšlet,“ zpětně hodnotí dlouhé rozhodování.   

Dům byl přes čtvrt století opuštěný a bylo jasné, že investice do rekonstrukce bude nemalá. „Nejsme klasičtí developeři, kteří udělají vše najednou a obratem rozprodají. Víc se nad projekty zamýšlíme a chceme, aby měli nějaký cíl, nějaký smysl. Je v tom více vizionářské práce. Dali jsme si do tužky všechny kalkulace a vyšlo nám, že by projekt mohl něco vydělat, a ještě přinést užitek,“ popisuje investor nelehkou volbu. 

„Na začátku nám v rozhodování pomohl místní starosta a my věděli, že tady nebudou problémy s obcí, jako bývá někde jinde. Vše do sebe zapadlo. Popravdě, hodně jsme se řídili emocemi a zkušenostmi ze zahraničí,“ vzpomíná.  

Byty, kavárna nebo ordinace  

Na začátku noví majitelé postavili na stůl dvě varianty. Buď dům pro seniory, nebo bytový dům k pronájmu nebo prodeji s komerčními prostory v přízemí.

„První variantu jsme zvrhli záhy. Hrubá stavba by nám nedovolovala splnit požadavky na kapacity takového domu, bezbariérovost a podobně,“ vysvětluje Minář. Vyhrála tedy studie bytového polyfunkčního domu.  

V přízemí z hlediska hlučnosti a blízkosti k silnici budou komerční prostory, které budou mít tři části. V jedné by měly vzniknout lékařské ordinace, ideálně zubařské.

ConTree Concept se specializuje na realizaci stomatologických ordinací, zejména ve Švédsku a Norsku. Proto by ráda tuto zkušenost přenesla i sem. „Lékaře ale nemáme nasmlouvané. Neděláme to pro nikoho konkrétního,“ přiznává majitel objektu, že jde zatím spíše o vizi. „V úvahu přichází také ambulance obvodního lékařenebo fyzioterapie. Variant může být více,“ dodává. 

Další část komerčních prostor je zamýšlena pro speciální prodejnu nebo jako servisní prostor, například pro cyklistiku.  

Poslední a nejprosluněnější část bude originální kavárna s pražírnou vlastní kávy, jejíž dominantou by měla být zahradní terasa.

„Chceme na dvoře vytvořit architektonicky zajímavý prostor, takové lákadlo pro zákazníky. Aby byl z kavárny pohled na hrad i do zeleného prostředí. Počítáme i se zázemím pro děti,“ zasní se investor.  

Dub, kov a benátský štuk  

Druhé nadzemní podlaží a podkroví bude patřit bytům. Těch bude celkem jedenáct. Druhé patro nabídne byty od garsonky po 3kk a v podkroví budou čtyři mezonety s metráží 80-120 m2.   

„Není naší cestou dům dlouhodobě vlastnit. Nechceme ale jenom udělat nějakou budovu, a pak od toho utéct. Chceme projektu dodat něco navíc, aby o něj byl zájem,“ vysvětluje filosofii své vizionářské práce Minář. Tím „něčím navíc“ je velmi příjemný a hřejivý interiér, jehož nosnými prvky jsou dřevo a kov v teplých barvách.  

„Byty bychom chtěli nabídnout vybavené, jak jsou navržené ve vizualizacích. Ale budou dvě možnosti. Jedna bude holá, jenom podlahy. A druhá bude včetně vybavení,“ popisuje záměr investor. „Pro spoustu lidí je velmi náročné si interiér navrhnout sám. Proto jsme k projektu přizvali výbornou bytovou designérku, která byty rovnou navrhla. A také spolupracujeme s truhlářskou firmou, která by byla schopná návrhy pro zákazníky zrealizovat,“ vysvětluje, proč se vydali touto cestou.

„Jestli byt bude stát o tři sta tisíc víc, ale bude komplet na klíč a nový majitel si jenom dokoupí koberečky podle vkusu, tak to je veliká přidaná hodnota,“ myslí si.  

Interiéry jsou navržené moderně s novofunkcionalistickým nádechem. To jim dodává vzdušný a zároveň útulný vzhled. 

Spojující linkou všech prostor je dřevo. Najdete ho na schodištních nášlapech, dveřních obložkách nebo oknech. Uvnitř dominuje dub. Okna jsou smrková, v pěti vrstvách nátěru a s čepovanými spoji. Vysoký standard tohoto bytové domu dokresluje i plánované využití benátského štuku v některých obytných prostorách.  

Noví Rábští?  

Z venku už dům vypadá obyvatelně, ale zevnitř jde stále o hrubou stavbu. Proto není ještě možné byty dohledat v nabídce, i když zájem už o ně podle investora je. „Už se u nás byli informovat dva mladí lidé ze Sušicka, jestli by si mohli rezervovat byt. Ale ještě je na domě hodně práce.“

To potvrzuje i starosta Rabí Miroslav Kraucher, na kterého se také již obrátili místní s dotazem ohledně koupě bytu.  

Na to, kdo si nakonec byty koupí nebo pronajme, si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Jestli zde budou žít na stálo, nebo sem budou jenom jezdit na rekreaci, teprve uvidíme. Každopádně obec by nové Rábské uvítala.   

„Z pohledu obce je dobré, že zde vzniknou byty. Mohli by se přistěhovat další lidé, protože Rabí demograficky spíše ztrácí. Kdo bude mít o tyto byty zájem, je otázkou. Ale obec by do toho neměla zasahovat,“ zamýšlí se starosta nad novou funkcí domu.

„Spousta lidí by očekávala, že v domě nakonec vybuduje byty obec a že je pak bude za půldarma prodávat nebo pronajímat. Ale ta doba už je pryč. Musí se k tomu přistoupit komerčně, jinak by tu dál stála rozestavěná stavba,“ hodnotí situaci Kraucher.   

Dobudovaní rábského torza bude pro nás pro všechny velikou úlevou. „Jsem nakloněný tomu, že se dům dorealizuje a náměstí se dokreslí. A konečně zmizí to červené režné zdivo, pomník minulé doby,“ uzavírá starosta.        

Text vyšel v tištěné podobě v Rábských novinách č. 55 (14/1) dne 5. dubna 2023.
Autorka: Tereza Freidingerová