Nebíčko a Peklíčko – tradiční akce spolku ROSa od roku 2014

Už to v našem spolku ani nejde jinak než v říjnu začít plánovat nejrozsáhlejší akci roku – Nebíčko a peklíčko. To poslední se na hradu Rabí konalo v sobotu 2. prosince 2023, a to již po osmé.

Letitou praxí jsme odbourali vše zbytečné, zjednodušili občerstvení, a také se naučili soustředit na to nejdůležitější – sehnat dostatek dobrovolníků, čertů, andělů, obsluh stánků a tvořivých lidí „do nebe“, kteří mají neotřelé nápady a chuť s návštěvníky vyrábět. Máme štěstí v tom, že to naše kamarády a členy stále baví, i když pracují několik hodin ve hradu jen za poděkování, jídlo a pití. Letos bylo vše domluvené včas, jen naše řady trochu zdecimovala viróza. Několik let spolupracujeme s ochotníky z Divadla z Pošumaví z Podmokel a ti jsou naší jistotou, že nás bude dost. A bylo – dohromady padesát devět dobrovolníků.

Co nás však překvapilo, a nikdy předtím jsme ještě nezažili, byly tuny sněhu, který napadl z pátku na sobotu a způsobil kalamitu nejen ve hradu a městě, ale v celé republice. Na tu nadílku jsme hleděli s obavami a doufali, že i tak rodiny s dětmi přijdou. Nezklamaly nás a opravdu přišlo téměř šest set padesát dospělých a dětí.

Mikuláši v nebi předali téměř sto dárků od rodičů a úplně všechny děti dostaly perník a keramickou rybičku pro štěstí. Ty nebojácné šly do pekla, kde soutěžily s čerty, aby nakonec u Lucifera a jeho pobočníka slíbily, že budou hodné.

Návštěvníci akce se radovali, že takhle romanticky zasněžený hrad ještě neviděli. Někteří přijeli navzdory kalamitě i zdaleka, od Klatov, Strakonic, Plzně nebo i Berouna. Tam všude sahá věhlas naší mikulášské podívané.

Celou akci připravuje tým dobrovolníků dva dny předem. Čtyřkolkami navážejí rekvizity, chystají stánky, připravují připojení elektřiny, zdobí nebe v konírně a peklo v hradním sklepení. Bez zásadní pomoci starosty a jeho zaměstnanců bychom nebyli schopni vlastními silami vše zvládnout. Po akci se musí prostory uklidit, rekvizity odvozit a uskladnit, což je práce pro několik seniorů, bez nich to prostě nejde.

Stále více si uvědomuji, že jedině společná práce a nadšení všech dobrovolníků dělá tuhle podívanou pro lidi tím, čím je. Jedinec je jen malým, i když velmi důležitým článkem v tom soukolí. Týmová práce a ochota je to nejdůležitější. Nezbývá mi než všem poděkovat. Za nápady, jak zpestřit každý ročník, aby byl atraktivní pro děti. Za krásné masky čertů a andělů, za vlídné a laskavé promluvy Mikulášů k dětem, za vtipné poznámky Luciferů. Za nápadité tvoření v nebíčku, které si sami andělé vymýšlejí a připravují. Za bezchybné prodeje občerstvení našich stánkařů, kteří letos řádně promrzli na nádvoří hradu. Vy všichni jste součástí téhle krásné akce, jejíž proslulost už dávno přesáhla naše město.

Marie Jamrichová
za celý organizační tým