Hororový začátek sezóny pro FK Budětice

  • Tereza Freidingerová

Nová sezóna III. třídy klatovského okresu měla být startem do vyšších pater fotbalových soutěží. Mluvilo se i o možnosti postupu do okresního přeboru. Realita se ale ukázala jinak.

Nic takovému startu sezóny nenasvědčovalo. Začátek prvního zápasu v Milčicích (postup ze IV. třídy) byl zcela v režii Budětických, ale do scénáře  neblaze vkročili rozhodčí. Vedení 0:1 se mělo rychle zdvojnásobit, ale nesmyslně odmávaný ofsajd domácím pomezním zápas zcela otočil. Dvě kontraverzní červené a rychlý obrat přinesl nečekaný výsledek 4:2.

Druhý zápas s B týmem Bolešin najednou ukázal velké slabiny ve všech řadách, což znamenalo jednoznačnou prohru 0:4. Tady se náš obětavý trenér Zbyněk Chmelík už neudržel a vykřikl větu, která přesně vystihuje současnou situaci: „Oni mají tři šance a dají čtyři góly, my jich máme padesát a nic!!!“

A už se to vezlo. Hrádek 0:1, Ježovy 1:2, Mochtín 1:2. Až přišla první vlaštovka doma s vedoucí Železnou Rudou 1:1.

Ve všech zápasech se hráči ani v těch nejvyloženějších šancích nebyli schopni trefit.

Další zápas s druhými Kašperskými Horami ale přinesl vše jak přes kopírák. Vedení 0:1 a další obrovské šance a konečný výsledek? Ten byl 2:1. V tomto zápase jsme ale byli přeci jen svědky alespoň jedné oslavy.  

Asi nejmladší hráč soutěže a velký talent Petr Hvostál v den zápasu slavil patnácté narozeniny a přáli mu kromě spoluhráčů i soupeři a rozhodčí. Bohužel to nemělo vliv na výsledky. Co s nimi? Zeptal jsem se dlouhodobého vedoucího mužstva, perfekcionisty Jana  Nováka.

Tak Honzo, co s tím?
Já bych byl v klidu. Ano nikdo nepamatuje poslední místo v této fázi soutěže, ale vidím zde několik pozitiv. Podařilo se výrazně mužstvo omladit, nemáme finanční problémy, i když někteří sponzoři nejsou tak štědří jako dříve, náš kádr je dostatečně široký. Takže je jen otázka času, kdy se výsledky dostaví.

V současné době je tým poslední, neprojevuje se i nervozita?
Tak situace samozřejmě klidu nepřidává, ale tým maká a zvedá se. Tradičně hrajeme lépe s celky v horní části tabulky, které se snaží hrát aktivní fotbal a ne „zanďoura“. O tom svědčí i poslední výsledky. V dalším kole přivítáme třetí Měcholupy a tam by se návrat formy již mohl projevit.

Dost často jsou problémy se sestavou.
To mají i jiné týmy. Hrají ti, kdo mohou. Za FK Budětice hraje například profesionální voják nebo hasič a těm velí někdo jiný, ne trenér. Problémy jsou právě na začátku sezóny, kdy ještě dobíhají dovolené. Později se situace zlepší, a jak jsem říkal, hráčů máme dost.

A co divácká podpora?
To je docela problém. Hodně do toho zasáhl covid. Před tou nešťastnou vlnou nebyly výjimkou sto stopadesátihlavé návštěvy. Na venkovní zápasy se jezdilo autobusem. Tohle je potřeba zpět nastartovat. Pochopitelně by tomu pomohly lepší výsledky, ale věřím na restart toho, co dříve fungovalo.

Přeji mnoho štěstí, ať se to podaří.                                 


Robert Töpfer  
text vyšel v RN č. 57, 3. 10. 2023


Vedoucí mužstva Jan Novák. Foto: Robert Töpfer  Vedoucí mužstva Jan Novák. Foto: Robert Töpfer  Oslavenec Petr Hvostál. Foto: Robert TöpferOslavenec Petr Hvostál. Foto: Robert Töpfer  Střelec jediného gólu v Kašperských Horách Marek Paroubek. Foto: Robert Töpfer  Střelec jediného gólu v Kašperských Horách Marek Paroubek. Foto: Robert Töpfer