Bojanovický průjezd alegorických vozů dědinou. Poprvé a ve velkém

  • Tereza Freidingerová

V Bojanovicích se na prvního máje nejenom běhá, ale od letoška i provětrávají zemědělské a stavební stroje, sekačky a babety. Prvomájová přehlídka ukázala to nejlepší z bojanovických stodol a garáží. Dorazilo osm různověkých Zetorů, stařičký Deutz, dumper, dvě zahradní sekačky, piditraktůrek a dvě babety. Plně v duchu předlistopadové prvomájové tradice byly všechny stroje řádně a patřičně vyzdobeny barevnými fáborky a rozkvetlými šeříky.

S nápadem na prvomájovou přehlídku naftou a olejem provoněných plechových skvostů přišel loni v létě Pepík Ruta – v té době čerstvý a nadšený novomajitel zánovního Zetoru Proxima. Od té doby se myšlenka na šňůru traktorů brázdících bojanovickou hlavní třídu tu a tam vynořila, ale zase byla velmi rychle zanořena. Až přišel předvečer velkého dne a u filipojakubského ohně se téma opět otevřelo.

Kdo zítra pojede? Pojedeme? Nepojedeme? V kolik? Je na místě přiznat, že nadšení nebylo zrovna reklamní a většina potenciálních traktoristů byla k průjezdu po náročné noci a před ještě náročnějším prvomájovým během skeptická.

Naneštěstí Pepík Ruta je věrný svým vizím a tak akorát tvrdohlavý, aby se zetorové idey nevzdal. A tak všem ze vsi v 23:13 pípnul telefon: „Sraz v 9:30 u Božích muk, hezké sny“.

Ráno bylo takové malé déjà vu. Potenciální účastníci jízdy i pozorovatelé vykukovali po deváté hodině ze svých chalup jen velmi opatrně. Úplně stejně jako před třemi lety před prvním oficiálním prvomájovým během, kdy si nikdo nebyl jistý, jestli to vlastně platí, nebo ne. Platilo to tenkrát a platilo to i letos.

Ještě večer pochybovačným řidičům se při pohledu na své vrnící poklady rozzářily oči a roztetelily jejich dětské dušičky. Své majestátné kamarády vyzdobili krepákovými pentlemi a vyrazili směr náves, kde už čekal na místní poměry velmi početný dav nadšených přihlížejících.

„Světu mír! Zetor club Bojanovice!“ Hlásal obří transparent upevněný na čelňák traktoru v přední linii. Vsí se linula vůně naftových částic a rozléhal typický zvuk předrevolučních Zetorů.

Od návsi už nadšením zářily oči všem.

Nakonec celá kolona vyjela na Šrák, kde se stroje vyrovnaly do špalíru a čekaly na vítěze prvomájového běhu, na jehož se start se postavili jejich majitelé, sotva vylezli ze svých strojů.

A příští rok? Asi se pojede zase. Jenom možná už to bude se vší vážností, protože jak prohodil Vláďa Barborka „na příští rok musím ten traktor pořádně umýt.“

Video ze zetoriády ke shlédnutí na YouTube kanálu Města Rabí

Tereza Freidingerová (RN)
Text byl zaslán do redakce 4. června 2024

Pepík Ruta - zakladatel bojanovického prvomájového průjezdu alegorických vozů. Foto: tfPepík Ruta - zakladatel bojanovického prvomájového průjezdu alegorických vozů. Foto: tf


Všechny vozy byly v duchu předlistopadové tradice vyzdobeny fáborky nebo šeříky. Foto: tfVšechny vozy byly v duchu předlistopadové tradice vyzdobeny fáborky nebo šeříky. Foto: tf


Zastávka zetorů  a dalších strojů na bojanovické návsi. Foto: tfZastávka zetorů  a dalších strojů na bojanovické návsi. Foto: tf


Dorazilo osm zetorů různého stáří. Foto: tfDorazilo osm zetorů různého stáří. Foto: tf