Achylka Cup 2023: Těsná prohra domácích, pohár braly Čímice

  • Tereza Freidingerová

V sobotu 9. září bojanovičtí hasiči už po šestnácté napnuli na své návsi nohejbalovou síť. O pohár Achylka Cup 2023 usilovaly čtyři týmy—dva z Bojanovic a po jednom z Čímic a Rabí. Po osmihodinovém dvoukolovém klání těsně zvítězil tým čimických před domácím mužstvem „Na šrot“.

„Někdy před sedmnácti lety si tady na návsi kluci nakreslili na zem hřiště a chtěli si zahrát nohejbal. A Vildovi Rutů se přetrhla achilovka,“ popisuje současný pořadatel Martin Jůn počátky Achylka Cupu. „Na základě toho pak udělali turnaj. Letos je to už šestnáctý ročník.“ Pod Martinovou taktovou se tradice udržuje posledních devět let. A nepřeťala ji ani doba covidová.

V loňském roce se zaregistrovaly pouhé dva týmy. Letos čtyři. Na první pohled málo, ale i tak souboj trval od devíti od rána do pěti odpoledne. Diváci se dočkali i derby týmů rábských hasičů a bojanovické reprezentace, která byla dokonce zdvojená.

V závěru si pohár pro vítěze neodnesl ani jeden z těchto manšaftů, putoval za řeku do Čímic. Druzí skončili bojanovičtí „Na šrot“ (Dušan, Fanda, Radek), třetí tým „Bojanovice“ (Marek, Martin, Petr). Čtvrté místo připadlo rábským „Nevím“ (Adam, Honza, Michal), ale s optimismem jim vlastním—slovy zadáka Michala—„na čas jsme byli bezkonkurenčně nejlepší“.  


Těsné finále

Turnaj se hrál dvoukolově s vyřazovacím finále o třetí a o první místo. Zatímco dopoledne bylo hřiště ve stínu, po obědové pauze teplota atakovala tropické teploty a každé vypité pivo bylo znát.

Závěrečný mač o celkové prvenství se natáhl na tři sety s nejtěsnějším možným skóre. Navíc slunce hráčům přetahujícím se o každý míč pod odpoledním úhlem vypalovalo sítnice.

„Jako bylo to náročný. Do finále jsme se prokousávali,“ zhodnotil konečný souboj člen vítězného týmu Vašek, podle kterého výzvou byl jak protivník, tak i jejich vlastní hra. „Soupeř kousal, hodně kousal, ale chyby byly hlavně na síti.“ Podle Vaška za to mohlo občerstvování. „Náš síťař nepodal výkon, který jsme od něj očekávali. Většinou to dává na jedničku, dneska byl bohužel po pár pivech indisponován.“  Ale díky týmovému duchu zápas udrželi: „Jeli jsme hlavně ze zálohy a týmově jsme to dotáhli,“ uzavírá.

Síťař Pepa oponoval. Nakonec naštěstí i přes pohrůžku koncem přátelství oslavili všichni tři vítězství s úsměvem.

Čímický tým ve složení Vašek, Pepa a Petr spolu hraje nohejbal dvakrát týdně. Prvenství na bojanovickém asfaltu získali už potřetí a ani na chvíli sebevědomě nepřipouštěli, že by to letos nemuselo vyjít. Loni se nezúčastnili, „aby také vyhrál někdo jiný,“ vysvětlil Petr.

Příští rok určitě plánují nastoupit k obhajobě titulu a rádi by uvítali, kdyby se konkurence zvýšila. „Mohly by se přihlásit například Mokrosuky nebo někdo z okolí Sušice,“ vyzval Vašek potenciální soupeře k účasti.

Zvednou Mokrosuky hozenou rukavici? Postaví se lajnu i tým žen? A sestaví svou reprezentaci i Čepičtí? Uvidí se napřesrok.  Tereza Freidingerová
text vyšel v RN č. 57, 3. 10. 2023fotogalerii z turnaje naleznete na FB Město Rabí