V Rabí se budou děti v novém „#be :reel“ kroužku učit střihat videa, editovat fotky nebo používat AI

V pondělí 29. ledna 2024 v Rabí startuje široko daleko jedinečný kroužek kreativního používání mobilního telefonu. Cílem je vést děti k aktivnímu, ale obezřetnému využívání všudypřítomných technologií, k pěstování si zdravého vztahu k digitálnímu světu a k rozvoji kritického oka k všudypřítomnému závalu informací.

„Rozhodli jsme se rozjet tento kroužek, protože jsme jednak cítili velikou díru ‚na trhu‘, ale také nás děsí pasivní a zároveň nadměrné používání telefonu tou nejmladší generací, ke které patří i má devítiletá dcera,“ vysvětluje, proč kroužek vzniká jeho lektorka Tereza Freidingerová, která v Rabí vede Rábské noviny a spravuje sociální sítě. „Rádi bychom proto dětem ukázali i kreativní způsob, jak telefon používat. Že to může být i ‚pracovní‘ nástroj a nejenom prostředek na hraní her,“ uvádí.

Spíše než kroužek chtějí Rábští vytvořit jakousi platformu pro sdílení osobních zkušeností, návodů, principů, kde mohou účastníci společně tvořit a diskutovat. Podle Freidingerové je „svět technologií tak rozvětvený, že neexistuje jedna přímočará cesta, jak se v něm vyznat. Proto když někdy někdo vynechá, určitě neztratí kontinuitu, protože příště můžeme dělat zase úplně něco jiného, nebo to samé, ale s jinou zkušeností“.

Nápad na založení kroužku zrál dlouhé měsíce. „Hodně jsme se starostou diskutovali, jak takovou věc uchopit, ale že by něco takového mělo být – ať už u nás nebo třeba v nějakém DDM – bylo jasné od začátku,“ vzpomíná Freidingerová. Jak ji doplňuje starosta obce Miroslav Kraucher, „umět používat technologie a porozumět sociálním sítím je dovednost, která bude pro naše děti v jejich životě naprosto nepostradatelná. Proto jsem ani na chvilku neváhal, že by něco takového mělo být,“ uzavírá.

O kroužku:
-  #be :reel kroužek Rabí bude probíhat ve spolkovém domě Rabí (č.p. 57) každé pondělí od 17:00 hodin, a to pod hlavičkou MÚ Rabí a záštitou místního spolku ROSa a uskupení maminek BRČko
-  je primárně určen školním dětem, ale mohou se přidat i rodiče nebo dospělí
-  je primárně určen pro účastníky z Rabí, Bojanovic a Čepic
-  je zdarma

Co budeme dělat?
-  učit se natáčet a editovat videa v mobilních aplikacích (Filmora nebo YouCut)
-  učit se základy fotky a její editace
-  vytvářet jednoduchou grafiku
-  poznávat svět AI (umělé inteligence)
-  učit se vyhledávat na internetu a vyhodnocovat jejich relevantnost
-  učit se pohybovat v kyberprostoru s jistotou i obezřetností
-  učit se rozpoznávat a odolávat kyberšikaně, groomingu atd.
-  učit se od sebe navzájem

Co budete potřebovat?
-  pouze chytrý mobilní telefon s povolením stahovat aplikace
-  osobní google účet dítěte (pokud dítě nemá, založíme pro účely kroužku) z důvodu sjednocení využívání cloudových úložišť